Meci tranşat în minimum de seturi

0
42

• Ştiinţa Explorări Baia Mare – Universitatea Cluj-Napoca 3-0 (22, 15, 30) •

Duelul ultimelor două clasate, cel dintre Ştiinţa Explorări şi Universitatea Cluj-Napoca, consumat miercuri după-amiază în Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, a fost tranşat de către gazde cu scorul de 3-0 (22, 15, 30), în urma acestei victorii băimărenii ajungând pe locul 8.
Cam acesta ar fi locul pe care ar trebui să ne situăm, mai mult neputând din pricina situaţiei precare financiare, formaţia lui Marius Botea şi Sorin Pop confruntându-se cu acest inconvenient şi în stagiunea precedentă. Din această cauză au plecat mulţi jucători, alţii de valoare nu au existat posibilităţi să fie aduşi, iar obiectivul a fost trasat în funcţie de aceste aspecte. Singura satisfacţie este, dacă o putem numi aşa, faptul că Ştiinţa Explorări nu va retrograda la finalul sezonului, însă semnul mare de întrebare este dacă vor exista resurse pentru a începe un nou sezon, perspectivele fiind în acest moment sumbre. Până atunci mai este de jucat ultima etapă din sezonul regulat, plus play-out-ul, fază în care băimărenii îşi propun să încheie pe locul 8, poziţie extraordinară comparativ cu incertitudinile şi problemele interne.
Setul de debut s-a derulat sub semnul echilibrului, fiecare dintre echipe aflându-se la conducere, 7-5, 7-11. Băimărenii au recuperat handicapul de minus patru puncte şi au egalat la 15, după care s-au desprins decisiv, 22-18, 25-22. Actul doi a avut aceleaşi conotaţii până la scorul de 10-7, Ştiinţa Explorări controlând de aici încolo ostilităţile, adjudecându-şi-l cu o diferenţă de 10 puncte, 25-15. Setul trei şi ultimul până la urmă a fost cel mai disputat, Universitatea Cluj fiind aproape să prelungească partida, având minge de set, 22-24. Băimărenii au salvat şase mingi de set şi într-un final au cîştigat cu 32-30, şi, implicit, cu 3-0.

Evoluția scorului

• Setul I: 3-4, 7-5, 7-11, 15-15, 17-16, 22-18, 25-22; Setul II: 4-2, 4-4, 6-7, 10-7, 14-10, 18-12, 21-13, 25-15; Setul III: 5-7, 7-10, 11-11, 14-12, 15-17, 22-21, 22-24, 27-28, 32-30.
• Ştiinţa Explorări Baia Mare: Răileanu 3 p, Imhoff 16 p, Mocanu 14 p, Talpă 8 p, Țuțea 15 p, Crișan 5 p, Popovici (libero). A mai jucat: Nagy 1 p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop. • Universitatea Cluj-Napoca: Catrina 1 p, Negrean 11 p, Șoloc 10 p, Voinea 11 p, Criste 3 p, Someșan 12 p, Cămui (libero). Au mai jucat: Dăineanu, Neag 1 p și Grigoraș. Antrenori: Piotr Sobolewski și Romeo Lotei. • Au arbitrat: Daniel Hadade și Marius Lazăr (Zalău). Observator FRV: Nicolae Stoian (Craiova).

Marius Botea (antrenor principal Știința Explorări): „Sigur că pentru noi toate meciurile sunt grele, dar totuși ne așteptam la această victorie. Partea a doua a campionatului nu are miză, deoarece nu retrogradează nimeni. Dar totuși e bine că se joacă meciurile din play-out și vom trata serios fiecare partidă”.

Rezultatele etapei 21: Ştiinţa Explorări Baia Mare – Universitatea Cluj-Napoca 3-0; Steaua Bucureşti – CSVM Zalău 3-1; Dinamo Bucureşti – Unirea Dej 3-2; CSM Bucureşti – Arcada Galaţi 0-3; CSM Câmpia Turzii şi SCMU Craiova au stat.
Ultima etapă a sezonului regulat (sâmbătă, 16 martie): Universitatea Cluj-Napoca – CSM Bucureşti; Arcada Galaţi – Dinamo Bucureşti; Unirea Dej – CSM Câmpia Turzii; SCMU Craiova – Ştiinţa Explorări Baia Mare; CSVM Zalău şi Steaua Bucureşti stau.