Ne vom lupta la retrogradare

0
61

• CSM 2007 Focşani – CS Minaur Baia Mare 32-27 (15-13) •

CS Minaur a ratat orice şansă de a mai spera la play-off după ce a cedat în meciul decisiv din deplasare cu CSM 2007 Focşani, scor 32-27 (15-13), locul 8 fiind acontat, mai mult ca sigur, de formaţia care ne-a învins sâmbătă seara. Băimărenii vor termina sezonul regulat pe poziţia a noua şi se vor lupta la retrogradare, urmând să plece în play-out cu cinci puncte. Putem spune că a fost un sezon neaşteptat de modest, cu previziuni de primele opt sau chiar de cupe europene. Minaur nu şi-a putut depăşi condiţia, a clacat în multe meciuri, nu a adus aproape deloc puncte din deplasare, iar actuala poziţie este cât se poate de elocventă. Ar trebui făcută o strategie mult mai înţeleaptă pentru sezonul viitor, însă totul depinde şi de bugetul pe care-l va avea la dispoziţie.
Băimărenii au început bine decisivul cu Focşani şi au condus la limită, 8-9 (20′), dar lucrurile au început să scârţâie din acest minut. Focşani a marcat patru goluri la rând, 12-9 (23′), dar la pauză gazdele aveau un avans de două goluri, 15-13, recuperabil pentru formaţia lui Raul Fotonea. Ne menţinem la două lungimi în spatele adversarului şi în primele zece minute ale părţii a doua, 20-18, însă CSM Focşani se desprinde la patru goluri, 22-18, pentru ca în minutele următoare diferenţa să devină plus şapte, 29-22 (53′). Minaur nu a mai putut face nimic pe final de partidă şi CSM Focşani şi-a asigurat victoria cu 32-27 şi, implicit, poziţia a opta. • Arbitri: Theodor Şerbu / Adrian Vasilescu. Observator FRH Valter Dăncescu (toți Bucureşti). • Aruncări de la 7m: 2-2 (transformate). Minute de eliminare: 2-6. • CSM 2007 Focşani: Tevzadze, Marocico – Mocanu 11, Miroiu 7 (1 din 7 m), Sladic 5 (1 din 7 m), Hrimiuc 3, Eros 2, Moisa 2, Ragea 1, Hagiu 1, Bouros, Pătru, Popovici, Rață, Țuțu. Antrenor: Sandu Iacob. • CS Minaur Baia Mare: Țenghea, Apostu, Markelau – Brajovic 6, Căbuț 4, Cristescu 3, Csepreghi 3, Botea 2, Haiduc 2, Nagy 2, Popescu 2 (din 7 m), Vujadinovic 2, Y. Pop 1, Marta, Ştefan, Mureşan. Antrenori: Raul Fotonea şi Alexandru Sabou.

Rezultatele etapei 23

CSM Bacău – AHC Dobrogea Sud Constanța 28-31; Universitatea Cluj Napoca – SCM Politehnica Timişoara 27-37; CSM Bucureşti – AHC Dunărea Călăraşi 29-21; CSM Făgăraş – CSU Suceava 18-21; CSM 2007 Focşani – CS Minaur Baia Mare 32-27; Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti (luni, 18 martie, ora 18.15, TVR HD); AHC Potaissa Turda – CS HC Buzău 2012 (duminică, 24 martie, ora 18.00).

Etapa viitoare

• Marţi, 19 martie: AHC Dobrogea Sud Constanţa – CSM 2007 Focşani, ora 17.30, TVR HD • Miercuri, 20 martie: CSU Suceava – CS Universitatea Cluj-Napoca; SCM Politehnica Timişoara – CSM Bacău; CS Minaur Baia Mare – CSM Bucureşti; AHC Dunărea Călăraşi – AHC Potaissa Turda, ora 17.30, TVR HD • Joi, 21 martie: Steaua Bucureşti – CSM Făgăraş; CS HC Buzău 2012 – Dinamo Bucureşti.