Victorii la scor

0
119

CS Minaur Baia Mare – Unirea Tăşnad 4-0 (0-0)
Galben-albaştrii au învins, vineri după-amiază, pe Unirea Tăşnad, scor 4-0 (0-0), consolidându-şi astfel poziţia a treia a clasamentului în seria a V-a. Victorie însă conturată după pauză, în prima parte formaţia din judeţul vecin jucând de la egal la egal, dar după încasarea primului gol lucrurile au devenit clare. Dar şi până atunci ostilităţile au aparţinut elevilor lui Dorin Toma, care nu au izbutit să desfacă o apărare adversă destul de bine pusă la punct. Raul Stanciu, fostul jucător al Unirii Tăşnad, a fost cel care a deschis scorul (min. 60), cu un şut în vinclul porţii, după ce Giurgiu trimise în prealabil balonul în bară. Minaur îşi va majora avantajul în minutul 68. Brata execută scurt un corner pentru Duruş, căpitanul băimărenilor centrează la colţul lung, Bococi retrimite cu capul în faţa porţii, iar Lupu îndeplineşte o simplă formalitate. Ciprian Brata îşi va trece şi el numele pe lista marcatorilor în minutul 71, acesta reluând cu capul din apropiere centrarea venită de pe dreapta de la Duruş. Sorin Şerban va marca cel mai frumos gol al duelului de vineri în minutul 76, cu un şut de la 25 m, la colţul lung, direct în plasa laterală. Introdus pe final, Bogdan Jeler a beneficiat de două oportunităţi de a marca primul gol în această stagiune, dar atacantul de 15 ani a avut ghinion. • CS Minaur Baia Mare: Gudea – Duruș, Kis, D. Simion, Șerban, Lupu (80, Bandula), C. Tutuța (68, Lihet), Chiș-Toie (58, Stanciu), Giurgiu (76, Jeler), Brata, Bococi. Antrenori: Dorin Toma şi Vlad Ungureanu.
CS Iernut – ACS Fotbal Comuna Recea 0-6 (0-3)
ACS Fotbal Comuna Recea a trecut la pas de ultima clasată, scor 0-6 (0-3), păstrându-şi astfel diferenţa de trei puncte faţă de locul secund, ocupat de Miercurea Ciuc. Liderul nu a avut niciun fel de emoţie în acontarea celor trei puncte, ecuaţia acestora fiind rezolvată încă după primele 45 de minute, maramureşenii conducând la scor de neprezentare. În partea secundă Recea a marcat tot trei goluri, gazdele trebuind să recunoască superioritatea clară a formaţiei antrenate de Romulus Buia. Grupare care acum se pregăteşte să joace următoarele două etape acasă, cu CFR II şi Miercurea Ciuc, cel din urmă adversar fiind cel mai greu din această săptămână, meci probabil care va lămuri lucrurile în ceea ce priveşte echipa ce va promova. Golurile maramureşenilor la Iernut au fost marcate de Bota (15 – 11 m), Mărieş (20), Micaş (33), R. Rus (55), Dunca (70) şi Oşan (81). • ACS Fotbal Comuna Recea: Bota – Dunca, Kereki, Erdei, A. David, Oşan, Micaş, Mărieş, Chinde, R. Rus, Opriş. Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic.
Rezultatele etapei 21: CFR Cluj-Napoca II – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 1-2; AFC Odorheiu Secuiesc – Gaz Metan Mediaş II 4-0; Unirea Dej – AFC Hărman 0-0; CS Minaur Baia Mare – Unirea Tăşnad 4-0; ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa – Olimpic Cetate Râşnov 0-1; MSE Târgu Mureş – Avântul Reghin 0-5; Sticla Arieşul Turda – Sănătatea Cluj-Napoca 2-0; CS Iernut – ACS Fotbal Comuna Recea 0-6.

Etapa viitoare (marţi, 9 aprilie, ora 17.00): AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Sticla Arieşul Turda; Sănătatea Cluj-Napoca – MSE Târgu Mureş; Avântul Reghin – ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa; Olimpic Cetate Râşnov – CS Minaur Baia Mare; Unirea Tăşnad – Unirea Dej; AFC Hărman – AFC Odorheiu Secuiesc; Gaz Metan Mediaş II – CS Iernut; ACS Fotbal Comuna Recea – CFR Cluj-Napoca II.