Victorie în ultimul meci acasă

0
38

• Ştiinţa Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-2 (14, -16, -20, 22, 9) •

Ştiinţa Explorări a dispus în penultima etapă din play-out, respectiv ultimul joc în faţa propriilor suporteri, de Unirea Dej, scor 3-2 (14, -16, -20, 22, 9), într-un meci fără miză, dar în care băimărenii şi-au dorit mai mult victoria. Elevii lui Marius Botea şi Sorin Pop au început excelent partida de miercuri seara şi au câştigat primul set la o diferenţă de 11 puncte, 25-14. Unirea Dej a oferit o replică pe măsură în actul secund, adjudecat clar, 16-25. Datorită unei evoluţii convingătoare, oaspeţii au controlat şi setul trei, câştigat cu 20-25. Gazdele nu au cedat şi setul patru s-a derulat sub semnul echilibrului, însă finalul a surâs grupării băimărene, care s-a impus cu 25-22. Decisivul s-a dovedit fără istoric, dominat în totalitate de Ştiinţa Explorări, care s-a impus cu 15-9 şi, implicit, cu 3-2.
Chiar dacă voleibaliştii băimăreni mai au o singură etapă de jucat, sezonul va continua pentru aceştia, clubul Ştiinţa Explorări fiind calificat în Final Four-ul Cupei României, programat în luna mai la Alexandria.

Evoluţia scorului
• Setul I: 3-0, 4-4, 11-7, 17-13, 25-14; Setul II: 4-6, 6-12, 9-18, 16-25; Setul III: 3-1, 6-6, 11-14, 17-19, 20-25; Setul IV: 2-5, 8-7, 15-11, 16-15, 20-19, 25-22; Setul V: 4-1, 7-3, 10-4, 15-9. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Răileanu 4 p, Imhoff 28 p, Mocanu 12 p, Talpă 12 p, Ţuţea 3 p, Nagy 6 p, Popovici (libero). Au mai jucat: Crişan 6 p şi S. Dragomir 12 p. Antrenori: Marius Botea şi Sorin Pop. • Unirea Dej: Florea 1 p, Tarţa 19 p, Coasă 19 p, Săvan 2 p, Mihălescu 6 p, Suson 11 p, Kantor (libero). Au mai jucat: B. Bartha 5 p, Vidovic 7 p şi Curuia-Pop. Antrenori: Marius Dascălu şi Tiberiu Szilagy. • Au arbitrat: Ionuţ Buciu şi Daniel Hadade. Observator FRV: Vasile Duşa (toţi din Zalău).

Marius Botea (antrenor principal Ştiinţa Explorări): „A fost un joc disputat împotriva unei echipe mai bune decât a noastră. Deşi ne apropiem de finalul campionatului, jucătorii mei au avut chef de joc şi cred că ăsta a fost secretul victoriei”.
Rezultate etapa 5 (penultima): CSM Câmpia Turzii – Universitatea Cluj-Napoca 3-0; Ştiinţa Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-2.
Clasamentul play-out: 7. Unirea Dej – 38 p; 8. Ştiinţa Explorări Baia Mare – 26 p; 9. CSM Câmpia Turzii – 19 p; 10. Universitatea Cluj-Napoca – 10 p.
Ultima etapă din play-out (sâmbătă, 13 aprilie): Universitatea Cluj-Napoca – Ştiinţa Explorări Baia Mare, ora 20.00; Unirea Dej – CSM Câmpia Turzii.
Play-off. Rezultate etapa 5: Arcada Galaţi – Steaua Bucureşti 3-1; CSM Bucureşti – SCMU Craiova 2-3; Dinamo Bucureşti – CSVM Zalău 1-3. Clasament: 1. Arcada Galaţi – 59 p; 2. SCMU Craiova – 57 p; 3. CSVM Zalău – 56 p; 4. CSM Bucureşti – 42 p; 5. Dinamo Bucureşti – 39 p; 6. Steaua Bucureşti – 29 p (39-50).
Etapa viitoare (sâmbătă, 13 aprilie): Steaua Bucureşti – CSVM Zalău, ora 17.30, Digi Sport; CSM Bucureşti – Arcada Galaţi, ora 17.00; Dinamo Bucureşti – SCMU Craiova (luni, 15 aprilie, ora 18.00, Digi Sport).