Punct preţios

0
180

Fortuna Becicherecu Mic – AS Independenţa Baia Mare 2-2 (0-1)

Înaintea deplasării la Becicherecu Mic, „Domniţele râului” aveau un ascendent moral după jocul din tur câştigat pe teren propriu şi amicalul din perioada de pregătiri de iarnă, terminat tot în avantaj. Totodată, s-a conştientizat ambiţia şi dorinţa de revanşă a Fortunei, o echipă cu jucătoare experimentate, cu un buget solid şi cu un parcurs perfect în retur, fără înfrângere.
Partida a debutat cu golul Ioanei Borodi din minutul 2, care a adus în avantaj echipa de pe malul Săsarului şi a încrâncenat disputa. O primă repriză de luptă, cu perioade de dominare a jocului egale, echilibrată. După pauză, în minutul 65, gazdele egalează prin Alexandra Lunca şi cresc presiunea asupra oaspetelor. În minutul 82, Ioana Borodi speculează oportunitatea avută la un atac şi „Domniţele” revin în avantaj, 1-2. A fost cel de-al 19-lea gol al vârfului din Satu Mare. În primele minute de prelungire, din cele 7 acordate, Cristina Sucilă reuşeşte egalarea. Până la urmă rezultatul de egalitate risipeşte temerile ambelor echipe, care astfel şi-au împărţit punctele. • AS Independenţa Baia Mare: Alexandra Ionescu – Andrea Rakos, Camelia Daneliuc, Diana Pop, Cosmina Rotari, Ioana Borodi, Laura Desmerean, Raluca Dragoş, Andreea Pop, Marinela Cotos, Denisa Predoi (Alexandra Buftea). Antrenor: Liviu Ivasuc.
Etapa următoare AS Independenţa primeşte vizita Universităţii Galaţi, într-un joc deschis oricărui rezultat.

Rezultatele etapei 14: Universitatea Galaţi – Universitatea Galaţi 4-0; Fortuna Becicherecu Mic – AS Independenţa Baia Mare 2-2; CSŞ Târgovişte – Heniu Prundu Bârgăului 1-5; Vasas Femina Odorhei – AFC Fair Play Bucureşti 9-1; Universitatea Olimpia Cluj-Napoca a stat.

Etapa viitoare (sâmbătă, 20 aprilie, ora 11.00): Vasas Femina Odorhei – Universitatea Olimpia Cluj-Napoca; AFC Fair Play Bucureşti – CSŞ Târgovişte; Heniu Prundu Bârgăului – Fortuna Becicherecu Mic; AS Independenţa Baia Mare – Universitatea Galaţi; Universitatea Alexandria stă.