Meci fără miză

0
70

HC Zalău – CS Minaur Baia Mare 33-28 (17-13)

Derby-ul dintre Zalău şi Baia Mare la handbal feminin a fost adjudecat de prima echipă, 33-28 (17-13), meci ce a contat pentru penultima etapă a sezonului Ligii Florilor. Minaur a făcut o primă repriză aproximativ reuşită, doar în primele 25 de minute, perioadă în care s-a aflat şi în avantaj, dar finalul primului act, precum şi partea secundă au aparţinut grupării antrenate de Gheorghe Tadici. Nu a existat nicio miză pentru niciuna pentru formaţii, doar cea a orgoliilor, obiectivele fiind îndeplinite de cele două grupări. Băimărencele au picat pe poziţia a zecea după eşecul suferit, însă pot urca cel mult un loc dacă vor învinge în ultima etapă pe CSM Bucureşti.
Egalitatea a persistat până în minutul 14, 7-7, oaspetele reuşind de la acest scor să înscrie de două ori consecutiv, 7-9. Gazdele au egalat imediat, iar în ultimele cinci minute s-au desprins la patru goluri, 17-13. Repriza secundă a fost de partea zălăuancelor, care au menţinut un avans confortabil, 21-15, 24-17. CS Minaur se apropie, oarecum de adversar, 28-24 (52′), dar fără a periclita însă ecuaţia învingătoarei, HC Zalău adjudecându-şi punctele cu scorul de 33-28. • Arbitri: Bogdan Stark (Bucureşti) / Romeo Ştefan (Ploieşti). Observator FRH: Ilie Vizitiu (Deva). • Aruncări de la 7 m: 11-2 (transformate: 10-1; au ratat: Severin, respectiv Lisewska). Minute de eliminare: 10-10. • HC Zalău: Kelemen, Sabău – Abed Khader 12 (7 din 7 m), Nica 8, Severin 6 (1 din 7 m), A. Popescu 2, Irimia 2, Nichitean 1 (din 7 m), Pricop 1 (din 7 m), Szollosi, Mihart, Corban, Berbece, Lazea. Antrenor: Gheorghe Tadici. • CS Minaur Baia Mare: Enache, Medvedova, Nastasă – Shteriova 8, Seraficeanu 5, Lisewska 5 (1 din 7 m), Burlachenko 3, Bondar 2, Polocoşer 2, L. Popescu 2, Orşivschi 1, Tecar, Taivan, Cîrstea, Lipară. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs şi Claudia Cetăţeanu.

Rezultatele etapei 25: HC Zalău – CS Minaur Baia Mare 33-28; HC Dunărea Brăila – CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud 23-22; CSM Bucureşti – SCM Craiova 26-20; SCM Râmnicu Vâlcea – CSM Slatina 29-26; CS Măgura Cisnădie – ASC Corona 2010 Braşov 29-24; CSM Galaţi – SCM Gloria Buzău 23-25.
Ultima etapă a sezonului • Sâmbătă, 18 mai: CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud – SCM Râmnicu Vâlcea, ora 17.30, TVR HD; ASC Corona 2010 Braşov – HC Zalău, ora 17.30, TVR HD • Duminică, 19 mai: SCM Craiova – CSM Galaţi; CSU Cluj-Napoca – CS Măgura Cisnădie; SCM Gloria Buzău – HC Dunărea Brăila; CS Minaur Baia Mare – CSM Bucureşti, ora 17.30, TVR HD; CSM Slatina stă.