Era să o comitem pe final

0
81

CS Minaur Baia Mare – CSM Făgăraş 22-21 (11-11)

CS Minaur Baia Mare a mai făcut un pas către consolidarea locului de Liga Zimbrilor după victoria repurtată joi seara, acasă, cu CSM Făgăraş, scor 22-21 (11-11). Victorie conturată cu ceva emoţii, în finalul partidei băimărenii lăsând-o mai moale, însă importante sunt obţinerea punctelor puse în joc, chiar dacă jocul a scârţâit serios în multe momente. Acum, elevii lui Raul Fotonea mai au nevoie de încă un succes pentru a fi siguri de evitarea locurilor de baraj, care poate fi acontată în penultima etapă la Buzău.
Era de anticipat că duelul cu CSM Făgăraş nu va fi uşor, drept dovadă că cele două grupări s-au aflat la egalitate după primele 10 minute, 2-2. Oaspeţii se desprind la două goluri la jumătatea reprizei, 3-5, după care e rândul băimărenilor să deţină acelaşi avantaj, 9-7. Repriza se încheie, totuşi, nedecisă, 11-11. CS Minaur are o atitudine mult mai bună în partea secundă, la fel şi prestaţia, şi se desprinde la două şi trei goluri, 16-14 (43), 19-16 ÷şi la patru goluri în ultimele trei minute, 22-18, moment din care ne relaxăm. Făgăraş înscrie de trei ori la rând pe naivităţile noastre, începem să tremurăm în ultimele 30 de secunde, dar până la urmă răsuflăm uşuraţi, 22-21. • Sala sporturilor „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 500. • Arbitri: Liviu Gheorghiu / Sebastian Hagiu (Vaslui). Observator FRH: Ion Aldica (Bistriţa). • Aruncări de la 7 m: 4-5 (transformate: 2-5; au ratat: Popescu şi Csepreghi). Minute de eliminare: 8-16 (în min. 57, Leordean a primit cartonaşul roşu pentru trei eliminări). • CS Minaur Baia Mare: Ţenghea, Apostu, Markelau – Botea 7, Csepreghi 7 (2 din 7 m), Brajovic 5, Vujadinovic 2, Haiduc 1, Nagy, Popescu, Y. Pop, Oargă, Szabo, Marta, Cristescu, Ştefan. Antrenori: Raul Fotonea şi Alexandru Sabou. • CSM Făgăraş: Dan Vasile, Vîlceanu – Bejenariu 6, G. Ilie 4 (3 din 7 m), Leordean 4 (2 din 7 m), A. Dedu 3, Capotă 2, Huta 1, Turcu 1, Constantinescu, Arsu, Dincă, Mateoniu, Minea, Roşca. Antrenor: Adrian Petrea.

Rezultatele etapei 8: CS Minaur Baia Mare – CSM Făgăraş 22-21; CS Universitatea Cluj-Napoca – CSU Suceava 21-28; CSM Bacău – CS HC Buzău 2012 22-18.
Etapa viitoare (duminică, 19 mai, ora 17.00): CSM Bacău – CS Universitatea Cluj-Napoca; CS HC Buzău 2012 – CS Minaur Baia Mare; CSM Făgăraş – CSU Suceava.