Juniorii Maramureşului, premiaţi de AJF

0
26

Cupe, medalii şi diplome au primit echipele clasate pe podiumurile campionatelor judeţene Under 11, Under 13, Under 15 şi Under 15 – Liga Elitelor din partea Asociaţiei Judeţene de Fotbal Maramureş.
Pe Stadionul „Viorel Mateianu” din Baia Mare au avut loc festivităţile de premiere pentru campionatele judeţene Under 11, Under 13 şi Under 15, precum şi pentru Under 15 – Liga Elitelor. Zoltan Szekely – preşedinte al AJFMM, Emil Kemenes – preşedinte al Comisiei pentru Copii şi Juniori – şi Mihai Mihalca – preşedinte al Comisiei de Competiţii au oferit cupe, medalii şi diplome celor mai valoroşi juniori ai Maramureşului în sezonul 2018/2019.
CS Sporting Recea 2 (antrenor, Cristian Costrabă) a cucerit locul I la Under 11, terminând neînvinsă campionatul judeţean şi acumulând 54 de puncte. La 12 puncte în spatele celor din Recea s-a plasat Viitorul Sighetu Marmaţiei (antrenor, Ciprian Sima). Podiumul a fost completat de băimărenii de la ACS Electrica (antrenor, Petrică Negrea), care au adunat 41 de puncte.
Plimob (antrenor, Ioan Hotea) s-a impus la Under 13, sighetenii acumulând 43 de puncte. La trei puncte distanţă s-a clasat Electrica 2 (antrenor, Ciprian Danciu), băimărenii cucerind astfel argintul campionatului judeţean. Bronzul le-a aparţinut celor de la Sporting Recea (antrenor, Dănuţ Sabou), care au acumulat 37 de puncte.
Plimob (antrenor, Ioan Hotea) este campioana Maramureşului la Under 15, sighetenii bifând 12 victorii în tot atâtea meciuri. Având cu 11 puncte mai puţin, CSŞ 2 Baia Mare (antrenor, Anton Goia) a ocupat locul 2 al podiumului. Pe III s-a plasat CS Fărcaşa (antrenor, Radu Gheorghe), cu 21 de puncte.
Liga Elitelor Under 15 în Maramureş a fost câştigată de Sporting Recea (antrenor, Dănuţ Sabou).
Alexandru Timiş de la Zorile Moisei (cu 43 de goluri) a câştigat titlul de golgheter al Ligii a patra – juniori, în sezonul 2018/2019. (frf-ajf.ro/maramures)