Liga Naţională şi Cupa României

0
71

Federaţia Română de Handbal a publicat datele de desfăşurare a partidelor din primele eşaloane şi Cupa României. Partidele din Liga Florilor se vor desfăşura sâmbătă şi miercuri, prima rundă fiind prevăzută pentru 31 august, iar ultima pe 20 mai.
• Prima rundă din Liga Florilor programează meciurile: • Rapid Bucureşti – Corona Braşov • Gloria Bistriţa – SCM Craiova • HC Zalău – CSM Bucureşti • SCM Gloria Buzău – „U” Cluj Napoca • CS Minaur Baia Mare – Măgura Cisnădie • Unirea Slobozia – CSM Slatina • SCM Râmnicu Vâlcea – HC Dunărea Brăila.
Între 13 noiembrie şi 7 ianuarie, vom avea pauză, deoarece echipa naţională va participa la Campionatele Mondiale din Japonia.
Cupa României la feminin va avea 16-imile în 15 ianuarie 2020, optimile în 15 februarie, sferturile în 11 martie şi turneul final în 25-26 aprilie 2010.
• Liga Zimbrilor se va disputa după acelaşi sistem ca în precedenta ediţie, cu sezon regulat, iar apoi cu play-off şi play-out. Partidele din prima ligă masculină vor avea loc joi şi duminică, prima etapă urmând să se dispute în 29 august, sezonul regulat încheindu-se în 26 martie 2020, cu o pauză de iarnă între 12 decembrie şi 30 ianuarie.
Prima etapă din Liga Zimbrilor: • CSM Şcolar Reşiţa – HC Buzău • CSM Bacău – Dunărea Călăraşi • Steaua Bucureşti – SCM Politehnica Timişoara • CS Minaur Baia Mare – Dobrogea Sud Constanţa • Potaissa Turda – CSM Bucureşti • Dinamo Bucureşti – CSM Vaslui • CSM Făgăraş – CSM Focşani.
Primele opt clasate vor evolua în play-off, împărţite în două grupe, în perioada 8 aprilie – 10 mai 2020. Finala şi meciurile de clasament vor avea loc între 14 şi 28 mai. Ocupantele locurilor 9-14 din sezonul regulat vor evolua în play-out, meciuri fiecare cu fiecare, între 5 aprilie şi 21 mai 2020.
La masculin, Cupa României va începe în data de 3 noiembrie cu 16-imile, optimile sunt programate în 8 decembrie, sferturile de finală în 15 decembrie, iar turneul final în perioada 4-5 aprilie 2020.
Toate formaţiile au obligaţia folosirii a cel puţin unui jucător senior, de cetăţenie română, sub 21 de ani (să nu fi împlinit 21 de ani la 31 decembrie 2019), în medie 10 minute pe meci.