Erik Pop şi Ovidiu Ardelean, turneu cu lotul naţional de cadeţi în Suedia

0
38

Naţionala de cadeţi a României a terminat pe locul 3 grupa preliminară B din cadrul Openului European U17, care se desfăşoară în Suedia. Miercuri, în ultimele două partide din grupă, tinerii handbalişti români au învins Austria şi au terminat la egalitate cu Muntenegru şi vor evolua mai departe în turneul pentru locurile 9-16. Primele două poziţii din grupa României au fost ocupate de Islanda şi Italia.
Din lotul deplasat în Suedia fac parte şi doi sportivi din Baia Mare, Erik Pop şi Ovidiu Ardelean. Erik (născut în 2002) joacă pe postul de conducător de joc şi publicul băimărean îl cunoaşte deja, deoarece a debutat şi la echipa de seniori a CS Minaur (la doar 16 ani). În meciurile din grupe, a fost principalul marcator al echipei noastre naţionale. Erik are dublă legitimare, CS Minaur şi Academia de Handbal Minaur. De la Academie vine şi Ovidiu Ardelean, jucător născut în 2003, care joacă pe postul de inter stânga.
Rezultatele obţinute de echipa noastră în grupe: 26-25 (15-9) cu Austria; 20-20 (9-11) cu Muntenegru; 20-19 (9-11) cu Islanda; 15-25 (8-13) cu Italia şi 20-15 (9-4) cu Olanda.
România în meciurile din grupă: Gabriel Preda, Alexandru Paşca – Erik Pop (15), Rareş Costea (7), Cătălin Ghivil (14), Tamas Katona (8), Raul Bote (12), Robert Cojocaru (6), Andrei Bruj (14), Robert Cîtu (7), Vlad Chira (7), Ionuţ Stănescu (7), Andrei Samfirescu, Călin Dedu, Marco Kramer, Ovidiu Ardelean (4). Antrenori: Narcis Cîtu, Răzvan Bernicu, Daniel Apostu.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.