Punctaj maxim pentru echipele maramureşene în etapa 4

0
71

În etapa 4 a ligii a III-a, seria a V-a echipele maramureşene au avut o comportare excelentă, obţinând maximum de puncte. Minaur Baia Mare a bifat prima victorie a stagiunii, iar Comuna Recea a preluat fotoliul de lider după succesul din derby-ul cu Luceafărul.
Vineri, Minaur s-a deplasat la Dej, pentru confruntarea cu Unirea, de unde băieţii lui Dorin Toma s-au întors cu toate punctele, în urma victoriei cu 0-1 (0-1), unicul gol aparţinând lui Krisz­tian Szekely (min. 9). Băimărenii au făcut un joc bun şi puteau scăpa de emoţii dacă nu iroseau multe situaţii clare de a se desprinde, Piper, Răzvan Rus, Giurgiu sau Lemac trecându-şi numele pe lista cu ocazii. Şi gazdele au beneficiat de câteva oportunităţi, însă până la urmă sunt trei puncte importante pentru Minaur. • CS Minaur Baia Mare: Dombradi Balazs – Lihet, Prunescu, Lupu (căpitan, 46′ Duruş), S. David – Piper, Coroian, Răzvan Rus (72′ Şter), Szekely (78′ Bedea), Giurgiu, Lemac (63′ Muscă). Antrenori: Dorin Toma, Vlad Ungureanu şi Marius Marian.
Sâmbătă a venit rândul grupării ACS Fotbal Comuna Recea să cucerească trei puncte, din derby-ul etapei şi pentru şefia seriei cu Luceafărul Oradea, din deplasare. A fost un meci cu şapte goluri, încheiat cu 3-4 (1-2) pentru maramureşeni. Gazdele au deschis scorul în minutul 8, autor George Paraschiv, dar peste numai şapte minute Viorel Chinde a restabilit egalitatea. Lorand Kis a adus formaţia pregătită de Romulus Buia în avantaj în minutul 33, iar în partea secundă cele două goluri semnate de Adrian Micaş (62 şi 70) au făcut ca scorul să devină 1-4. Luceafărul a reintrat în joc cu cele două reuşite marcate în decurs de patru minute, George Paraschiv (79 – penalty) şi Mircea Manole (83), dar maramureşenii au gestionat cum trebuie finalul de meci şi s-au impus cu 3-4.

• ACS Fotbal Comuna Recea: Bota – Potcoavă, Kis, Urs, Cohan (46′ Erdei), Opriş (77′ Romario Rus), Micaş, Berindea, Mărieş (56′ Oltean), Chinde, Janos (68′ Teut). Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic.
Rezultatele etapei 4: Unirea Dej – CS Minaur Baia Mare 0-1; AFC Odorheiu Secuiesc – Sticla Arieşul Turda 1-1; Sănătatea Cluj-Napoca – CFR Cluj-Napoca II 2-3; Viitorul Şelimbăr – ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa 0-0; Industria Galda de Jos – Metalurgistul Cugir 0-1; Luceafărul Oradea – ACS Fotbal Comuna Recea 3-4; Unirea Alba Iulia – CSC Sânmartin 3-0; SCM Zalău – Avântul Reghin 3-1.
Etapa viitoare • Vineri, 20 septembrie, ora 17.00: Avântul Reghin – Viitorul Şelimbăr; CSC Sânmartin – SCM Zalău; CFR Cluj-Napoca II – Unirea Alba Iulia; Sticla Arieşul Turda – Sănătatea Cluj-Napoca • Sâmbătă, 21 septembrie, ora 17.00: ACS Fotbal Comuna Recea – AFC Odorheiu Secuiesc; Metalurgistul Cugir – Luceafărul Oradea; ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa – Unirea Dej; CS Minaur Baia Mare – Industria Galda de Jos.