Recea continuă lider, Minaur urcă pe 5

0
95

Etapa 5 a Ligii a III-a, Seria a V-a, a adus rezultate pozitive pentru cele două grupări maramureşene, ambele impunându-se pe teren propriu cu acelaşi scor, 2-0. ACS Fotbal Comuna Recea a trecut vineri de AFC Odorheiu Secuiesc, iar CS Minaur Baia Mare a dispus sâmbătă de Industria Galda de Jos. Prin cele două victorii, formaţia lui Romulus Buia continuă în fotoliul de lider, iar cea pregătită de Dorin Toma a urcat pe locul cinci.
Fotbal Comuna Recea a avut parte de un adversar incomod vineri după-amiază, AFC Odorheiu Secuiesc punând probleme serioase echipei maramureşene. Însă prima repriză a fost una modestă, şi de-o parte şi de cealaltă, soldată într-un final cu gol în poarta oaspeţilor. Janos a obţinut o lovitură de la 11 m în minutul 44 şi Bota şi-a adus echipa în avantaj. Partea secundă a fost, în schimb, mult mai deschisă, cu un plus pentru oaspeţi, care au forţat revenirea, dar imprecizia la finalizare şi intervenţiile salutare ale lui Bota au făcut ca Recea să scape fără gol. Iar lovitura decisivă a venit în prelungirile partidei, Alexandru Olteanu marcând din 6 m (90+2). • ACS Fotbal Comuna Recea: Bota – Potcoavă, Kis, Urs, Erdei, V. Opriș, Micaș, Berindea, Mărieș, Chinde, Janos. Au mai intrat: Teut, Oltean, Romario Rus. Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic.
CS Minaur a contabilizat prima victorie în propriul fief din actuala stagiune, după ce sâmbătă a trecut de Industria Galda de Jos, 2-0 (1-0). Băimărenii nu au avut însă o misiune deloc simplă, găldenii venind pentru a bifa primul rezultat pozitiv al actualei ediţii. În consecinţă, oaspeţii au abordat partida cu o apărare în propria jumătate şi au încercat să speculeze pe contraatac. În schimb, băimărenii şi-au etalat jocul obişnuit de posesie şi au încercat să înscrie cât mai repede. Din nou băieţii lui Dorin Toma s-au jucat cu ocaziile, însă prima reuşită a venit abia în finalul primei părţi, în minutul 43, Răzvan Lupu reluând imparabil cu capul aproape de vinclu centrarea excelentă executată de Ciprian Duruş. Minaur şi-a dublat avantajul imediat după pauză, în minutul 49, centrarea lui Valer Giurgiu fiind transformată în gol de Krisztian Szekely cu un şut de la 8 m. Şi după marcarea golului secund au mai existat oportunităţi clare de a marca, dar imprecizia a făcut ca tabela să nu se mai modifice. O victorie logică, a doua consecutivă, parcursul acesta trebuind continuat o perioadă cât mai lungă. • CS Minaur Baia Mare: Balazs – Lihet, Prunescu, Lupu, Duruș, Coroian, Răzvan Rus (70′ Bedea), Szekely, Piper (65′ Mitracu), Giurgiu (76′ Stanciu), Muscă (70′ Şter). Antrenori: Dorin Toma, Vlad Ungureanu şi Marius Marian.

Rezultatele etapei 5

ACS Fotbal Comuna Recea – AFC Odorheiu Secuiesc 2-0; Avântul Reghin – Viitorul Şelimbăr 1-1; CSC Sânmartin – SCM Zalău 3-2; CFR Cluj-Napoca II – Unirea Alba Iulia 2-1; Sticla Arieşul Turda – Sănătatea Cluj-Napoca 0-1; Metalurgistul Cugir – Luceafărul Oradea 0-3; ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa – Unirea Dej 1-0; CS Minaur Baia Mare – Industria Galda de Jos 2-0.

Etapa viitoare

• Vineri, 27 septembrie, ora 17.00: AFC Odorheiu Secuiesc – Metalurgistul Cugir; Viitorul Şelimbăr – CSC Sânmartin • Sâmbătă, 28 septembrie, ora 17.00: Unirea Dej – Industria Galda de Jos (ora 14.00); Luceafărul Oradea – CS Minaur Baia Mare; Unirea Alba Iulia – Sticla Arieşul Turda; SCM Zalău – CFR Cluj-Napoca II; ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa – Avântul Reghin • Duminică, 29 septembrie, ora 17.00: Sănătatea Cluj-Napoca – ACS Fotbal Comuna Recea.