CS Minaur a învins pe Kisvarda în meci amical

0
51

După ce în vara acestui an cele două echipe s-au duelat de două ori şi de fiecare dată victoria a revenit formaţiei maghiare, acum a fost rândul băimărencelor să câştige amicalul cu Kisvarda, desfăşurat vineri după-amiază în sala de sport a Şcolii „Vasile Alecsandri”. CS Minaur s-a impus cu 27-21 (16-11), în condiţiile în care echipa noastră nu a avut la dispoziţie mai multe jucătoare, plecate la loturile naţionale sau accidentate, de la meci lipsind şi principalul Costică Buceschi, aflat la lotul României de senioare.
Șapte dintre jucătoarele echipei noastre, plus antrenorul Costică Buceschi, nu au evoluat la amicalul de vineri. Buceschi este secundul naționalei mari, acolo unde au fost convocate Anca Polocoșer și Andreea Popa. Într-un stagiu de pregătire centralizat, la Braşov, s-a aflat Eva Kerekes, cu lotul naţional de tineret. A lipsit și Helena Rysankova (prezentă la meci, în recuperare) și Yaroslava Burlachenko, care are mici probleme de ordin medical. De asemenea, tot cu probleme medicale se confruntă și Marija Shteriova, în timp ce Cristina Ciaușescu se recuperază după operația de ligamente.
În campionatul maghiar s-au disputat patru etape, iar Kisvardai KC ocupă în acest moment locul 7, cu 4 puncte, după două victorii și două înfrângeri. Și echipa pregătită de Bako Botond are trei jucătoare convocate la loturile naționale: Tamara Radojevics și Timea Milosevic (Serbia), respectiv Veronika Habánková (Slovacia). • Au arbitrat: Alexandru Apostu și Florin Chinde (Baia Mare). • Aruncări de la 7 m: 3-3 (transformate 3-1). Minute de eliminare: 8-10. • CS Minaur Baia Mare: Măzăreanu (5 inter­ven­ții), Enache (4 intervenții, a apărat 2 de 7 m) – Szolosi 6, Seraficeanu 5, Lisewska 4, Conache 3, Masna 3, Hotea 2, Ivanenko 1, Cîrstea 1, Tămaș 1, Argyelan, Bondar 1. Antrenori: Magda Kovacs și Claudia Cetă­țea­nu. • Kisvarda: Pasztor, Lajtos – Smid 5, Rocha 3, Siska 3, Petika 2, Dudas 2, Dombi 2, Litre 2, Repak 1, Soltesz 1, Udvardi, Barany. Antrenor: Bako Botond.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.