Doar un punct în etapa 8

0
70

Doar un punct au cules echipele maramureşene în cadrul etapei 8 a ligii a III-a, seria a V-a. Minaur a ratat şansa de a se apropia de primele clasate, cedând cu 0-2 la Sănătatea Cluj, iar Recea a irosit oportunitatea de a redeveni lider, în urma remizei albe de la Zalău, însă a egalat ocupanta primei poziţii.
CS Minaur a jucat vineri la Cluj, împotriva Sănătăţii, băimărenii pierzând această confruntare cu scorul de 2-0 (1-0). Eşec produs în urma a două greşeli mari în defensiva noastră, aici făcându-se practic diferenţa. Ocaziile mai clare, dar şi mai multe, au aparţinut galben-albaştrilor, până la deschiderea scorului elevii lui Dorin Toma irosind trei situaţii, Szekely (7′), Bedea (25′) şi Muscă (26′). Sănătatea a profitat de naivitatea oaspeţilor în minutul 39. În urma unui corner, gazdele solicită penalty, centralul nu fluieră, defensiva noastră se opreşte şi Adrian Mar înscrie în poarta goală. „Viruşii verzi” îşi dublează avantajul în primul minut al părţii a doua, după o nouă gafă în apărarea noastră. Dan Roman a scăpat singur, l-a driblat pe Dombradi şi a marcat nestingherit. Băimărenii au devenit tot mai insistenţi după încasarea celui de-al doilea gol, a avut câteva oportunităţi de-a reveni în meci, cea mai mare consumându-se în minutul 71. Lemac a şutat puternic de la 16 m, Lăzăreanu a respins în faţă, iar Răzvan Rus a şutat în bara transversală. Sănătatea s-a apărat eroic până la final şi a contabilizat trei puncte pe naivităţile echipei noastre. • CS Minaur Baia Mare: CS Minaur: Dombradi – Lihet, Prunescu, D. Simion, Du­ruș (căpitan), Piper, Coroian (70, Şter), Szekely (70, Răzvan Rus), Bedea, Giurgiu, Muscă (46, Le­mac). Antrenori: Dorin Toma, Vlad Ungureanu şi Marius Marian.
ACS Fotbal Comuna Recea a ratat şansa de a reveni pe prima poziţie, formaţia antrenată de Romulus Buia scoţând doar o remiză albă la ultima clasată, SCM Zalău. Maramureşenii nu au putut profita inclusiv de omul în plus, sălăjenii evoluând în inferioritate numerică din minutul 49, Daniel Supuran văzând al doilea cartonaş galben. Până la urmă gazdele s-au mai ales cu o eliminare, în prelungirile partidei, Claudiu Băican, portar de meserie, dar în acest joc a evoluat fundaş central, plecând la cabine tot în urma a două cartonaşe galbene. Recea a avut iniţiativa în acest meci, atât ca dominare, cât şi ca situaţii de poartă, însă Zalău a avut noroc de fiecare dată. În partea secundă ambele echipe au avut câte o bară, gazdele prin Răzvan Dulap, iar oaspeţii prin Arthur Teut. • ACS Fotbal Comuna Recea: Bota (căpitan) – Potcoavă, Kis, Urs, Cohan, Micaş, Maftei (65, Janos), Oltean, Romario Rus, Chinde, Arthur (75, Mărieş). Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic.

Rezultatele etapei 8: Unirea Dej – Luceafărul Oradea 2-1; AFC Odorheiu Secuiesc – Industria Galda de Jos 1-3; Sănătatea Cluj-Napoca – CS Minaur Baia Mare 2-0; Viitorul Şelimbăr – Sticla Arieşul Turda 1-1; Avântul Reghin – CSC Sânmartin 0-1; Unirea Alba Iulia – Metalurgistul Cugir 1-1; SCM Zalău – ACS Fotbal Comuna Recea 0-0; ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa – CFR Cluj-Napoca II 3-2.

Etapa viitoare • Vineri, 19 octombrie, ora 15.00: CSC Sânmartin – Unirea Dej; CFR Cluj-Napoca II – Avântul Reghin; Sticla Arieşul Turda – ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa • Sâmbătă, 20 octombrie, ora 15.00: ACS Fotbal Comuna Recea – Viitorul Şelimbăr; Metalurgistul Cugir – SCM Zalău; CS Minaur Baia Mare – Unirea Alba Iulia; Industria Galda de Jos – Sănătatea Cluj-Napoca; Luceafărul Oradea – AFC Odorheiu Secuiesc.