Trei puncte și veșnicul nemulțumit Ghiță Tadici • CS Minaur Baia Mare – HC Zalău 24-16 (11-9)

0
82

CS Minaur Baia Mare își consolidează poziția a treia în Liga Florilor, după victoria la opt goluri diferență de sâmbătă după-amiază, de pe teren propriu, împotriva grupării conduse de Gheorghe Tadici, HC Zalău, scor 24-16 (11-9). Chiar dacă a condus încă din start și pe tot parcursul întâlnirii, succesul a fost conturat în ultimele 20 de minute, când elevele antrenate de Costică Buceschi s-au desprins decisiv.
Nu este, însă, partidă în care celebrul Ghiță Tadici să nu facă circ, și în disputa cu băimărencele acesta dându-și în petec. Ca de obicei, arbitrii au trecut cu vederea, sanc­ționându-l la un moment dat doar cu cartonaș galben, frica fluierașilor fiind prea mare pentru o decizie mai drastică. Dacă omul își permite și arbitrii închid ochii la fiecare meci nu mai avem ce comenta.
Fetele noastre au condus pe întreaga durată a partidei, diferența maximă în prima repriză fiind de patru lungimi, 10-6 (26′), dar oaspetele au redus la jumătate ecartul la finalul celor 30 de minute, 11-9. Și puteau egala în debutul părții secunde, la scorul de 13-12, dar Măzăreanu nu a fost de acord, parând o aruncare de la 7 m. De aici încolo apărarea și atacul au fost mult mai eficiente și CS Minaur s-a desprind fără probleme, adjudecându-și cele trei puncte la o distanță de opt goluri, 24-16.

• Sala Sporturilor „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 900. • Arbitri: Alexandru Nițișor / Alin Stamatoiu (Râmnicu Vâlcea). Observator FRH: Marius Barcan (Craiova). • Aruncări de la 7 m: 2-9 (transformate: 2-6; au ratat: Vrabie, Dana Abed Khader și Nichitean). Minute de eliminare: 6-4.
CS Minaur Baia Mare: Măzăreanu (12 intervenții, a apărat și un 7 m), Enache (2 intervenții) – Shteriova 10, Masna 5, Seraficeanu 2, Popa 2, Lisewska 2 (din 7 m), Burlachenko 1, Bondar 1, Cîrstea 1, Tămaș, Argyelan, Szolosi, Polocoșer, Hotea, Conache. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.
HC Zalău: Kelemen (3 intervenții), Sara Abed Kader (3 intervenții), Sabău – Nichitean 1, Severin 3, Berbece, Nica 4, Coman, Vrabie, Ivan, Dana Abed Kader 4 (toate din 7 m), Mihart, Șerban 3 (2 din 7 m), Tecar, Lazea, Popescu 1. Antrenori: Gheorghe Tadici și Elena Tadici

Rezultatele etapei 7: SCM Gloria Buzău – CSM Corona Brașov 23-19; CS Măgura Cisnădie – CSU Cluj-Napoca 33-22; HC Dunărea Brăila – SCM Craiova 24-19; AHCM Slobozia – CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud 24-26; CS Minaur Baia Mare – HC Zalău 24-16; SCM Râmnicu Vâlcea – CS Rapid București (marți, 15 octombrie, ora 16.00, TVR HD); CSM Slatina – CSM București (vineri, 4 ianuarie 2020).

Etapa viitoare • Marți, 15 octombrie: CSM Corona Brașov – CSU Cluj-Napoca, ora 18.00 • Sâmbătă, 19 octombrie: HC Zalău – AHCM Slobozia; SCM Gloria Buzău – CS Minaur Baia Mare, ora 18.00 • Duminică, 20 octombrie: CS Rapid București – HC Dunărea Brăila, ora 15.30, TVR HD • Sâmbătă, 26 octombrie: CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – SCM Râmnicu Vâlcea, ora 11.00, TVR HD • Duminică, 27 octombrie: CSM București – CS Măgura Cisnădie, ora 15.30, TVR 1 • Miercuri, 6 noiembrie: SCM Craiova – CSM Slatina.