Primele puncte cedate

0
43

CS Minaur Baia Mare – AHC Potaissa Turda 27-36 (14-14)

CS Minaur a ratat şansa de a prelua fotoliul de lider în Liga Zimbrilor, băimărenii cedând joi seara, în sala sporturilor „Lascăr Pană”, primele trei puncte din actuala ediţie de campionat.
AHC Potaissa Turda a câştigat meritat confruntarea cu gruparea francezului Stephane Platin, 27-36 (14-14), şi cele două adversare au făcut rocada în clasament. Dacă în prima repriză gazdele s-au luptat de la egal la egal, partea secundă s-a dovedit una dezas­truoasă pentru Minaur, în special în defensivă, multe dintre golurile turdenilor venind pe replierea inexistentă a băieţilor noştri, dar şi pe poziţionalul oaspeţilor, care au profitat de vulnerabilitatea apărării băimărene. Nici în atac nu ne-am descurcat deloc bine, tehnicianul francez încercând fel şi fel de variante, ineficacitatea spunându-şi cuvântul până la urmă. Totodată, un aport la diferenţa mare de scor au avut-o şi cei doi arbitri, deciziile acestora pro Turda aducând nemulţimire în rândul jucătorilor şi a spectatorilor băimăreni.
Startul de meci a aparţinut băimărenilor, care au condus cu 2-0 (3′), dar oaspeţii au egalat imediat. Minaur a revenit din nou în avantaj, 6-4 (12′), 7-5 (13′), însă patru goluri la rând ale adversarei au făcut ca Turda să se afle pentru prima oară la conducere, 7-9 (19′). Băimărenii revin din nou în avantaj, după trei goluri marcate consecutiv, 10-9 (23′), numai că scorul pauzei va fi 14-14, după un gol nevalidat gazdelor în ultima secundă, mingea din poartă în poartă trimisă de Ciobanu neintrând în poartă decât după expirarea timpului. Potaissa Turda a făcut o parte secundă mai concludentă şi s-a distanţat la trei goluri, 18-21 (39′), pentru ca mai apoi diferenţa să crească la şase, 19-25 (43′). O ultimă zvâcnire a băimărenilor are loc în minutul 51, când ne apropiem la trei lungimi, 24-27, dar pe final cedăm total şi Turda se desprinde fără menajamente, impunându-se la o diferenţă de nouă goluri, 27-36.
• Sala Sporturilor „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 1.800. • Arbitri: Robert Harabagiu / Silviu Stănescu (Moreni). Observator FRH: Ioan Ciobanu (Bacău). • Aruncări de la 7 m: 8-9 (transformate 6-9; au ratat Kotrc şi Csepreghi). Minute de eliminare: 6-8 (în min. 60, Vojvodic a primit cartonaşul roşu şi pe urmă cel albastru pentru că a aplaudat ironic). • CS Minaur Baia Mare: Ciobanu (9 intervenţii), Ţenghea (1 intervenţie) – Kotrc 6 (3 din 7 m), T. Botea 5, Csepreghi 4 (3 din 7 m), Brajovic 3, Cip 3, Vojvodic 2, Bera 1, Căbuţ 1, Cristescu 1, Coric 1, Nagy, Buzle, Haiduc, Buşecan. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou şi Răzvan Pop. • AHC Potaissa Turda: Irimuş (13 intervenţii, a apărat 2 de 7 m), Szopka (1 intervenţie şi 1 gol), Fleşer – Terzic 10 (8 din 7 m), Ghiţă 5, Pa­vel 5, Cîntec 4, D. Pop 3, Şandru 2, Talas 2, Ghivil 2 (1 din 7 m), Pinţoiu 1, Totoi 1, Iancu, Lazăr. Antrenor: Horaţiu Gal.

Rezultatele etapei 8: CSA Steaua Bucureşti – CS Dinamo Bucureşti 27-26; CS HC Buzău 2012 – AHC Dobrogea Sud Constanţa 20-25; AHC Dunărea Călăraşi – CSM Vaslui 27-22; CSM Reşiţa – CSM Focşani 2007 25-24; CSM Bacău – CSM Făgăraş 31-29; CS Minaur Baia Mare – AHC Potaissa Turda 27-36; SCM Politehnica Timişoara – CSM Bucureşti (miercuri, 30 octombrie, ora 18.25, TVR HD).

Etapa viitoare • Sâmbătă, 9 noiembrie: CS Dinamo Bucureşti – CS Minaur Baia Mare; AHC Dobrogea Sud Constanţa – SCM Politehnica Timişoara, ora 15.30, TVR HD • Duminică, 10 noiembrie: AHC Potaissa Turda – CS HC Buzău 2012; CSM Făgăraş – CSA Steaua Bucureşti; CSM Focşani 2007 – CSM Bacău; CSM Vaslui – CSM Reşiţa; CSM Bucureşti – AHC Dunărea Călăraşi, ora 11.00, TVR HD.