Debut cu victorie în primul meci acasă

0
51

Ştiinţa Explorări Baia Mare – CS UV Timişoara 3-0 (20, 18, 12)
Victorie pentru Ştiinţa Explorări Baia Mare în primul meci acasă, 3-0 cu CS UV Timişoara, desfăşurat sâmbătă la amiază, în cadrul etapei secunde a Diviziei A1 la volei masculin. Trei puncte care a adus echipa antrenată de Marius Botea şi Sorin Pop pe locul cinci, la egalitate cu alte două adversare.
Primul set s-a derulat sub semnul echilibrului, cu ambele combatante la conducere, însă cu o echipă oaspete hotărâtă să scoată ceva din această deplasare. Timişoara a pus probleme băimărenilor până la scorul de 16-17, moment în care gazdele fac trei puncte la rând şi taie elanul oaspeţilor, Ştiinţa Explorări adjudecându-şi primul act cu 25-20. Setul secund a avut aceleaşi coordonate până spre mijlocul setului. Din nou băimărenii au apăsat pedala de acceleraţie şi s-au desprins decisiv, 25-18. În setul trei, bănăţenii au căzut total, iar băimărenii au controlat fără emoţii şi s-au impus cu 25-12.
Evoluția scorului • Setul I: 1-4, 5-5, 6-9, 11-10, 16-14, 16-17, 19-17, 25-20; Setul II: 4-7, 10-12, 14-12, 20-15, 25-18; Setul III: 6-1, 13-7, 16-12, 25-12.
• Ştiinţa Explorări Baia Mare: Răileanu 2 p, Țuțea 9 p, Aldea 9 p, Callaway 9 p, David 13 p, Iftime 13 p, Harmash (libero). Au mai jucat: Butnaru, Al. Dragomir 1 p, M. Talpă. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop. • CS UV Timișoara: Unguraș 2 p, Gemănariu 5 p, S. Călin 6 p, Micu 2 p, Damian 8 p, Vârlan 6 p, Maier (libero). Au mai jucat: Rodina, Schiesz, Răcășan și Holota 1 p. Antrenor: Sorin Schiesz. • Au arbitrat: Cris­tian Șanta (Cluj-Napoca) și Ionuț Buciu (Zalău). Observator FRV: Vasile Dușa (Zalău).

Rezultatele etapei 2: SCM Gloria Buzău – Universitatea Cluj-Napoca 3-0; Unirea Dej – Dinamo Bucureşti 2-3; CSVM Zalău – CSM Câmpia Turzii 3-0; Ştiinţa Explorări Baia Mare – CS UV Timişoara 3-0; Arcada Galaţi – SCMU Craiova 3-0.

Etapa viitoare • Sâmbătă, 26 octombrie: CS UV Timişoara – Arcada Galaţi; CSM Câmpia Turzii – Ştiinţa Explorări Baia Mare; Dinamo Bucureşti – CSVM Zalău (ora 17.00, TVR 3; Universitatea Cluj-Napoca – Unirea Dej (se joacă la Dej) • Duminică, 27 octombrie: SCMU Craiova – SCM Gloria Buzău.