Prima victorie externă • CSM Câmpia Turzii – Știința Explorări Baia Mare 2-3 (20, -17, 27, -22, -8)

0
67

Știința Explorări Baia Mare a câștigat primul meci extern al stagiunii, 3-2 (20, -17, 27, -22, -8), și a ajuns la două victorii consecutive în cele trei etape scurse, urcând pe locul 5 în clasamentul provizoriu.
Meciul a fost cât se poate de echilibrat, ambele echipe fiind hotărâte să scoată maximum din această confruntare. Băimărenii au început mai bine partida și au condus până la scorul de 15-16, însă în finalul setului 1 gazdele au întors și s-au impus cu 25-20. În actul doi pe teren a existat o singură echipă, Știința Explorări, dominat de o manieră incontestabilă, 17-25. Setul 3 putea fi adjudecat de formația noastră, care a deținut un avans de cinci puncte, 15-20. Câmpia Turzii a avut o revenire incredibilă, a egalat la 23, ca mai apoi să se impună în prelungiri, 29-27. Oaspeții erau obligați să aibă câștig de cauză în setul 4, în condițiile în care doreau victoria. Și l-au câștigat cu 22-25, după o luptă crâncenă, băimărenii arătând că vor să irosească șansa unei victorii pe terenul unui adversar accesibil. Setul decisiv a fost fără istoric, Știința Explorări controlându-l de la capăt la altul, finalul aducându-i un succes, 2-3.

Evoluția scorului

• Setul I: 5-8, 15-16, 18-16, 22-18, 25-20; Setul II: 4-8, 9-16, 12-20, 17-25; Setul III: 4-3, 8-12, 15-20, 19-21, 23-23, 23-24, 29-27; Setul IV: 0-3, 6-9, 14-13, 18-21, 20-21, 22-25; Setul V: 2-4, 5-8, 8-15.
CSM Câmpia Turzii: Moisa 4 p, Tarța 19 p, Vițelaru 12 p, Remeș 6 p, Ciortea 16 p, Giachetta 10 p, D. Ghimeș (libero). Au mai jucat: Kis 2 p, Bădiceanu, Hășmășan. Antrenor: Marius Ciortea.
Știința Explorări Baia Mare: Răileanu 3 p, Țuțea 13 p, Aldea 12 p, Callaway 11 p, David 25 p, Iftime 12 p, Crișan (libero). Au mai jucat: S. Dragomir 5 p, Butnaru și Al. Dragomir. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop. • Au arbitrat: Paul Szabo-Alexi (Oradea) și Ionuț Buciu (Zalău). Observator FRV: Gheorghe Popescu (București).

Rezultatele etapei 3: CSU UV Timișoara – Arcada Galați 0-3; CSM Câmpia Turzii – Știința Explorări Baia Mare 2-3; Dinamo București – CSVM Zalău 3-0; Universitatea Cluj-Napoca – Unirea Dej 1-3; SCMU Craiova – SCM Gloria Buzău (s-a jucat ieri).

Etapa viitoare
• Joi, 31 octombrie: SCM Gloria Buzău – Unirea Dej • Vineri, 1 noiembrie: SCMU Craiova – CSU UV Timișoara • Sâmbătă, 2 noiembrie: CSVM Zalău – Universitatea Cluj-Napoca; Știința Explorări Baia Mare – Dinamo București; Arcada Galați – CSM Câmpia Turzii.