Podium maramureşean după etapa 11

0
88

Şase puncte au contabilizat în etapa 11 cele două grupări ce reprezintă Maramureşul la nivelul eşalonul trei, ACS Fotbal Comuna Recea şi CS Minaur Baia Mare, grupări ce au dispus, pe teren propriu, de Avântul Reghin (4-2) şi Viitorul Şelimbăr (5-0).
Comuna Recea, cu un nou tehnician la timonă începând cu acest meci, Ciprian Danciu, a trecut de Avântul Reghin, şi continuă să rămână în plasa liderului Luceafărului Oradea. Ocupanta locului secund nu a avut o partidă uşoară, la pauză tabela rămânând intactă. Totul s-a jucat în partea secundă, când maramureşenii au marcat de patru ori, iar adversarul a făcut-o doar de două. Norbert Janos a modificat tabela în minutul 65, dar bucuria a fost de scurtă durată, Florin Truţă aducând egalarea numai peste un minut. Comuna Recea a revenit în joc cu dubla semnată de Alexandru Mărieş (76 şi 86), însă acelaşi Florin Truţă a readus speranţele pentru reghineni în minutul 90+1. Arthur Teut a adus liniştea necesară în minutul 90+5 şi Comuna Recea s-a impus cu 4-2. • ACS Fotbal Comuna Recea: Bota – Potcoavă, Kis, Urs, Erdei (46, Ja­nos), Opriş, Oltean, Micaş, Berindea (66, Brata), Chinde (58, Mărieş), Romario Rus (90, Teut).
CS Minaur a reuşit cea mai concludentă victorie a sezonului, 5-0 cu Viitorul Şelimbăr, după un duel absolut total la discreţia formaţiei antrenate de Dorin Toma, succes care a dus echipa noastră pe poziţia a treia. Băimărenii au avut o evoluţie pe măsura aşteptărilor, evoluţie care trebuie confirmată şi în etapele viitoare. Adrian Şter a fost omul partidei, a marcat de două ori, a oferit alte două pase de gol, secondat de Bedea, dar şi de restul colegilor, care au avut o atitudine şi implicare totală pentru obţinerea celor trei puncte. Însă aceştia trebuie să uite imediat euforia acestui rezultat şi să trateze la fel şi meciul viitor, cu Gloria Bistriţa. Primul gol cade în poarta oaspeţilor în minutul 16, Răzvan Lupu transformând penalty-ul obţinut de Şter în urma unui henţ comis de un fundaş. Minaur controlează, în continuare, ostilităţile, însă Şter iroseşte două ocazii monumentale la centrările în forţă trimise de Adrian Bedea. Adrian Şter se va revanşa în minutul 41, când va centra puternic în careul de 6 m, iar Natea va trimite în propria poartă. Galben-albaştrii ies la fel de motivaţi şi în actul secund, aspect care se va concretiza şi pe tabela de marcaj. Şter va înscrie primul gol în galben-albastru în minutul 53 printr-o reluare din alunecare, centrare sosită de la Ciprian Duruş, pentru ca în minutul 61 Şter să fie servant pentru Krisztian Szekely, care va şuta fără speranţe pentru portarul Şelimbărului. Acelaşi Şter va realiza dubla în minutul 75, în urma unei combinaţii rapide, balon care a circulat pe traseul Bedea – Brian Lemac, finalizare la colţul scurt Şter. Introdus în final, Sandu Bococi are şi el oportunitatea de a se încrie pe lista marcatorilor, şutul din careu al acestuia mergând de puţin peste transversală. • CS Minaur Baia Mare: Dombradi – Lihet, Prunescu, S. David, Duruş, Piper (67, Groza), Lupu, Bedea (75, Bococi), Szekely (67, Suciu), Şter (75, C. Tutuţa), Lemac. Antrenori: Dorin Toma, Vlad Ungureanu şi Marius Marian.

Rezultatele etapei 11: CFR Cluj-Napoca II – Unirea Dej 2-1; Sticla Arieşul Turda – CSC Sânmartin 2-1; ACS Fotbal Comuna Recea – Avântul Reghin 4-2; Metalurgistul Cugir – ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa 3-2; CS Minaur Baia Mare – Viitorul Şelimbăr 5-0; Industria Galda de Jos – SCM Zalău 5-2; Luceafărul Oradea – Unirea Alba Iulia 3-2; AFC Odorheiu Secuiesc – Sănătatea Cluj-Napoca 0-2.

Etapa viitoare (vineri, 8 noiembrie, ora 14.00): Unirea Dej – Sănătatea Cluj-Napoca; Unirea Alba Iulia – AFC Odorheiu Secuiesc; SCM Zalău – Luceafărul Oradea; Viitorul Şelimbăr – Industria Galda de Jos; ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa – CS Minaur Baia Mare; Avântul Reghin – Metalurgistul Cugir; CSC Sânmartin – ACS Fotbal Comuna Recea; CFR Cluj-Napoca II – Sticla Arieşul Turda.