Am revenit aproape de podium • CS Minaur Baia Mare – AHCM Slobozia 28-25 (16-15)

0
199

În ultima partidă din acest an în fața propriilor suporteri CS Minaur Baia Mare a avut câștig de cauză în confruntarea cu AHCM Slobozia, 28-25 (16-15), meci derulat sâmbătă în cadrul etapei 10 din Liga Florilor.
Trei puncte anticipate pentru formația pregătită de Costică Buceschi care o readuce pe poziția a patra. Minaur nu începe tocmai cum trebuie duelul cu gruparea antrenată de Gică Covaciu, însă se desprinde repede la cinci lungimi, 8-3 (13). Pe un fond de neatenție Slobozia se apropie la un singur gol în minutul 24, 13-12, diferența la limită consemnându-se și după primele 30 de minute, 16-15. Băimărencele nu izbutesc să se desprindă decisiv în partea secundă, o perioadă bună oaspetele ținându-se aproape, 24-23 (48). Fetele noastre o fac, totuși, în ultimele zece minute, când se distanțează la patru goluri, 27-23 (56), 28-23 (59), însă Slobozia se consolează cu două goluri marcate în ultimul minut, 28-25. • Sala Sporturilor „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 400. • Arbitri: L. Cruceru (Mehedinți) / A. Eremia (Gorj). Observator FRH: I. Vizitiu (Hunedoara). • Aruncări de la 7m: 5- 2 (transformate 2-2; au ratat Lisewska, Popa, Rysankova). Minute de eliminare: 6-12.
• CS Minaur Baia Mare: Enache (a marcat un gol), Măzăreanu – Lisewska 6, Masna 6, Popa 5, Shteriova 2, Szolosi 2 (din 7 m), Hotea 2, Conache 2, Seraficeanu 1, Burlachenko 1, Rysankova, Anca Polocoșer, Tămaș, Argyelean, Borș. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.
• AHCM Slobozia: Andreea Polocoșer, Aron – Georgescu 8 (1 din 7 m), Ciolan 5, Văcariu 3 (1 din 7 m), A. Ivan 3, Obedeanu 2, F. Ilie 1, Sava 1, Mouna, Banciu, Moldoveanu, Toma, R. Nicolae. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

Rezultatele etapei 10
CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – CSM Slatina 23-22; CSM Corona Brașov – CSM București 30-30; CS Rapid București – CS Măgura Cisnădie 23-28; HC Zalău – HC Dunărea Brăila 24-20; CS Minaur Baia Mare – AHCM Slobozia 28-25; SCM Craiova – CSU Cluj-Napoca 23-22; SCM Gloria Buzău – SCM Râmnicu Vâlcea (sâmbătă, 4 ianuarie 2020, ora 18.30, TVR HD).
Etapa viitoare
• Miercuri, 13 noiembrie: HC Dunărea Brăila – SCM Gloria Buzău; CSM Slatina – HC Zalău; AHCM Slobozia – CSM Corona Brașov; SCM Râmnicu Vâlcea – CS Minaur Baia Mare, ora 18.00; CSM București – SCM Craiova, ora 18.30, TVR 1 • Duminică, 17 noiembrie: CSU Cluj-Napoca – CS Rapid București, ora 11.00, TVR 2 • Duminică, 29 decembrie: CS Măgura Cisnădie – CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud.