Campioana nu ne-a dat nicio şansă

0
54

SCM Râmnicu Vâlcea – CS Minaur Baia Mare 29-23 (16-8)
Fetele de la CS Minaur au pierdut ultimul joc oficial din 2019, băimărencele cedând în confruntarea din deplasare cu campioana SCM Râmnicu Vâlcea, scor 29-23 (16-8), meci ce a contat pentru etapa 11 din Liga Florilor. Oaspetele au avut o primă repriză dezastruoasă, când oltencele au luat avansul ce le-a asigurat cele trei puncte, dar şi-au mai revenit în partea secundă, însă fără a periclita victoria campioanei. CS Minaur se situează actualmente pe locul 5, însă poate coborî o poziţie, în funcţie de rezultatul duelului Cisnădie – Bistriţa.
Băimărencele au început cu încredere disputa din fieful campioanei en-titre şi au condus cu 1-2 (5), după care fetele noastre nu s-au mai regăsit deloc. Vâlcea nu a ratat momentul prielnic şi s-a desprins la şapte goluri, 9-2 (15). Diferenţa a crescut chiar şi la nouă lungimi, 16-7, însă scorul pauzei a adus un avans de opt goluri, 16-8. În partea secundă elevele lui Costică Buceschi au dat semne clare de revenire, s-au apropiat la patru, respectiv trei goluri, 22-18 (46), 24-21 (52), dar victoria gazdelor nu a putut fi pusă în pericol, care s-au impus cu 29-23. SCM Râmnicu Vâlcea obţine, aşadar, o victorie lejeră, care o menţine la şefia Ligii Florilor, iar CS Minaur merge în minivacanţă după un parcurs mulţumitor şi cu gânduri la o parte secundă mult mai eficientă. • Arbitri: Claudiu Belean (Târgu Mureș) / Marcel Sas (Ora­dea). Observator FRH: Gheorghe Bejinariu (Pitești). • Aruncări de la 7 m: 3-3 (transformate: 1-3; au ratat Norgaard şi Glibko). Minute de eliminare: 10-10. • SCM Râmnicu Vâlcea: Ciucă, Dumanska, Batinovic – da Silva, Elghaoui 4, Băcăoanu, Adespii Molnar, Lopez Herrero 6, Norgaard 3 (1 din 7 m), Florica 3, Glibko 5, Fernandez Fraga, Zamfirescu, Liscevic 3, Ba­dea 2, Gonzalez 1, Trifunovic 2. Antrenor: Florentin Pera. • CS Minaur Baia Mare: Măzăreanu, Enache – Cîrstea, Hotea 1, Lisewska 9 (3 din 7 m), Tă­maș, Shteriova 1, Szolosi 1, Popa 1, Masna 4, Rysankova, Seraficeanu 1, Argyelan 3, Bondar, Bur­lachenko 1, Conache 1. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

Rezultatele etapei 11: CSM Slatina – HC Zalău 20-19; AHCM Slobozia – CSM Corona Braşov 23-26; SCM Râmnicu Vâlcea – CS Minaur Baia Mare 29-23; HC Dunărea Brăila – SCM Gloria Buzău 33-27; CSM Bucureşti – SCM Craiova 27-16; CSU Cluj-Napoca – CS Rapid Bucureşti (duminică, 17 noiembrie, ora 11.00, TVR 2); CS Măgura Cisnădie – CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud (duminică, 29 decembrie).

Etapa viitoare (marţi, 7 ianuarie 2020): CSM Corona Braşov – SCM Craiova; CS Rapid Bucureşti – CSM Bucureşti; CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud – CSU Cluj-Napoca; HC Zalău – CS Măgura Cisnădie; SCM Gloria Buzău – CSM Slatina; CS Minaur Baia Mare – HC Dunărea Brăila; AHCM Slobozia – SCM Râmnicu Vâlcea.