Evoluţie palidă a gazdelor

0
42

Ştiinţa Explorări Baia Mare – Unirea Dej 0-3 (-21, -21, -20)

Ştiinţa Explorări Baia Mare a făcut o partidă slabă sâmbătă seara, în compania celor de la Unirea Dej, şi a pierdut în minimum de seturi, 0-3 (-21, -21, -20), meci programat în etapa 6 a Diviziei A1 la volei masculin.
Băimărenii au avut posibilitatea să treacă peste Unirea în cazul unei victorii de trei puncte, dar oaspeţii au dominat derby-ul zonal de la un capăt la altul, elevii lui Marius Botea şi Sorin Pop oferind o replică ştearsă. În urma acestui rezultat, Ştiinţa Explorări rămâne pe poziţia a şaptea, iar Unirea Dej îşi consolidează actualul loc, 6.
Evoluția scorului • Setul I: 2-5, 3-10, 9-13, 15-20, 20-22, 21-25; Setul II: 3-8, 7-14, 18-22, 21-25; Setul III: 4-4, 6-11, 11-14, 15-16, 16-20, 19-23, 20-25. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Răileanu, Țuțea 4 p, Aldea 5 p, Callaway 8 p, David 8 p, Iftime 12 p, Crișan (libero). Au mai jucat: Al. Dragomir 1 p, Butnaru 4 p și S. Dragomir 1 p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop. • Unirea Dej: Antonic 2 p, Rață 18 p, Magdaș, Ocunschi 6 p, Koci 11 p, Mihălescu 9 p, Kantor (libero). Antrenori: Marius Dascălu și Tiberiu Szilagy. • Au arbitrat: Ioan Gorban și Alexandru Rareș Puni (Iași). Observator FRV: Gheorghiță Mitrașcă (Zalău).

Rezultatele etapei 6: Ştiinţa Explorări Baia Mare – Unirea Dej 0-3; Arcada Galaţi – Universitatea Cluj-Napoca 3-1; SCMU Craiova – Dinamo Bucureşti 3-0; CSU UV Timişoara – CSM Câmpia Turzii 3-0; SCM Gloria Buzău – CSVM Zalău (s-a jucat ieri).

Etapa viitoare (sâmbătă, 30 noiembrie): CSM Câmpia Turzii – SCM Gloria Buzău; Dinamo Bucureşti – CSU UV Timişoara; Universitatea Cluj-Napoca – SCMU Craiova; Unirea Dej – Arcada Galaţi; CSVM Zalău – Ştiinţa Explorări Baia Mare.