Recea se distanţează, Minaur semieşec acasă

0
139

Etapa 13 a fost cu noroc pentru ACS Fotbal Comuna Recea, care a trecut la pas de echipa secundă a celor de la CFR Cluj, dar cu ghinion pentru CS Minaur Baia Mare, înregistrând un semieşec pe teren propriu în confruntarea cu Avântul Reghin.
Comuna Recea a învins fără drept de apel pe CFR Cluj-Napoca II, scor 6-1 (2-0), şi s-a distanţat în fruntea seriei a V-a, la 4 puncte de Luceafărul Oradea. Liderul la zi a condus după primele 45 de minute cu 2-0, prin golurile semnate de Romario Rus (5) şi Norbert Janos (30), pentru ca ultimul să realizeze dubla la 10 minute de la reluare, din penalty. Maramureşenii nu s-au oprit aici şi au mai marcat de încă trei ori, Viorel Chinde (71), Alexandru Mărieş (73) şi Arthur Teuţ (85) ducând scorul la 6-0. Golul de consolare pentru oaspeţi a venit în minutele de prelungire, autor Sebastian Mailat. • ACS Fotbal Comuna Recea: Bota (cpt.) – Potcoavă, Maftei, Urs, V. Opriș, Micaș, Berindea, Mărieș, Chinde, Romario Rus, Janos. Rezerve: Iura – Oltean, Jucan, Cohan, Kis, Teuţ, Brata. Antrenori: Ciprian Danciu și Ovidiu Mic.
CS Minaur nu a avut acelaşi noroc în duelul de acasă cu Avântul Reghin şi a înregistrat un semieşec, partida dintre cele două terminându-se cu o remiză albă. Ce-i drept, galben-albaştrii nu au făcut o partidă strălucită, chiar dacă au dominat cea mai mare parte a confruntării, însă nu au găsit soluţii pe faza ofensivă. De asemenea, oaspeţii au venit cu un scop precis, acela de a se pune pe două linii şi de a distruge cât mai mult posibil atacurile formaţiei antrenate de Dorin Toma, obiectiv îndeplinit până la urmă. Băimărenii au ratat patru situaţii mari de gol, David Simion, Adrian Şter, Valer Giurgiu şi Daniel Groza negăsind soluţiile necesare pentru a perfora poarta adversă. • CS Minaur Baia Mare: Dombradi – Bedea (62, Răzvan Rus), Șter (87, Bococi), Lemac, Szekely (79, Groza), Lihet, D. Simion, Piper (79, Giurgiu), Duruș, Prunescu, Lupu (cpt.). Antrenori: Dorin Toma, Vlad Ungureanu şi Marius Marian.

Rezultatele etapei 13: Sticla Arieşul Turda – Unirea Dej 1-1; AFC Odorheiu Secuiesc – SCM Zalău 0-1; Sănătatea Cluj-Napoca – Unirea Alba Iulia 4-1; ACS Fotbal Comuna Recea – CFR Cluj-Napoca II 6-1; Metalurgistul Cugir – CSC Sânmartin 2-0; CS Minaur Baia Mare – Avântul Reghin 0-0; Industria Galda de Jos – ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa 0-1; Luceafărul Oradea – Viitorul Şelimbăr 0-1.

Etapa viitoare (vineri, 22 noiembrie, ora 14.00): Unirea Dej – Unirea Alba Iulia; SCM Zalău – Sănătatea Cluj-Napoca; Viitorul Şelimbăr – AFC Odorheiu Secuiesc; ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa – Luceafărul Oradea; Avântul Reghin – Industria Galda de Jos; CSC Sânmartin – CS Minaur Baia Mare; CFR Cluj-Napoca II – Metalurgistul Cugir; Sticla Arieşul Turda – ACS Fotbal Comuna Recea.