Tur încheiat pe primele două poziţii

0
121

Ultima etapă a turului s-a încheiat aşa cum trebuie pentru cele două reprezentante ale Maramureşului la nivelul eşalonului III, cu victorii. ACS Fotbal Comuna Recea a dispus, acasă, cu scorul de 4-1 de Unirea Dej şi a încheiat prima parte a sezonului în fotoliul de lider, iar CS Minaur a trecut, tot acasă, de echipa secundă a celor de la CFR Cluj, 1-0, şi intră în vacanţă pe locul secund în Seria a V-a.
Comuna Recea a învins pe Unirea Dej cu 4-1 (2-1), în urma unei evoluţii convingătoare. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 10, prin Viorel Chinde, dar oaspeţii au replicat 15 minute mai târziu, Radu Zaharia aducând egalarea. Cu şapte minute înainte de pauză tabela s-a modificat din nou, Alexandru Oltean marcând pentru 2-1. Partea secundă a aparţinut tot gazdelor, însă desprinderea a venit doar pe final, Viorel Chinde (75) şi Bogdan Paşca (89) consemnând o victorie concludentă şi, totodată, prima poziţie în clasament. • ACS Fotbal Comuna Recea: Bota (căpitan) – Potcoavă, Kis, Urs, Co­han, Micaş, Berindea (69, Brata), Oltean, Chinde (88, Paşca), Teut (90+2, Erdei), Janos (75, Jucan). Antrenori: Ciprian Danciu şi Ovidiu Mic.
CS Minaur Baia Mare a încheiat turul de campionat pe locul secund, după succesul la limită cu CFR Cluj-Napoca, 1-0 (0-0). Trei puncte meritate după ostilităţile de pe parcursul celor 90 de minute, ecuaţia punctelor puse în joc putând fi rezolvată mai repede. Galben-albaştrii s-au jucat cu ocaziile în faţa unui adversar cu jucători foarte tineri, care au etalat un fotbal plăcut pentru vârsta lor, dar până la urmă experienţa formaţiei antrenate de Dorin Toma a făcut diferenţa. Unicul gol al grupării de sub „Dealul Florilor” a fost marcat în minutul 75 de Adrian Bedea, care a catapultat balonul direct în vinclul porţii dintr-o lovitură liberă executată din unghi. • CS Minaur Baia Mare: Dombradi – Lihet, Prunescu, Lupu (căpitan), Duruş, Piper (61, Groza), Coroian, Şter (46, Szekely), Giurgiu (80, Răzvan Rus), Bedea, Muscă (80, Suciu). Antrenori: Dorin Toma, Vlad Ungureanu şi Marius Marian.

Rezultatele etapei 15, ultima a turului: Metalurgistul Cugir – Sticla Arieşul Turda 3-1; AFC Odorheiu Secuiesc – ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa 0-1; Sănătatea Cluj-Napoca – Viitorul Şelimbăr 1-2; ACS Fotbal Comuna Recea – Unirea Dej 4-1; CS Minaur Baia Mare – CFR Cluj-Napoca II 1-0; Industria Galda de Jos – CSC Sânmartin 0-2; Luceafărul Oradea – Avântul Reghin 2-6; Unirea Alba Iulia – SCM Zalău 3-0.

Prima etapă a returului (7 martie 2020): Unirea Dej – SCM Zalău; Unirea Alba Iulia – Viitorul Şelimbăr; Sănătatea Cluj-Napoca – ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistriţa; AFC Odorheiu Secuiesc – Avântul Reghin; Luceafărul Oradea – CSC Sânmartin; Industria Galda de Jos – CFR Cluj-Napoca II; CS Minaur Baia Mare – Sticla Arieşul Turda; Metalurgistul Cugir – ACS Fotbal Comuna Recea.