Fără nimic din capitală, dar rămânem pe podium

0
46

• CSM București – CS Minaur Baia Mare 29-24 (14-10) •

CS Minaur Baia Mare nu a izbutit, din păcate, să acumuleze nici măcar un punct din ultima etapă a turului, din confruntarea cu CSM București, din deplasare, gruparea din capitală impunându-se cu 29-24 (14-10).
Oaspeții nici nu puteau emite pretenții, în condițiile în care CSM București a condus pe tot parcursul meciului. Minaur rămâne, totuși, pe podium, dar lupta pentru play-off devine tot mai interesantă, diferența de puncte dintre locurile 3 și 9 reducându-se după ultima etapă a turului.
CSM-ul a început tare disputa cu gruparea lui Stephane Plantin și s-a desprins la trei lungimi după nouă minute, 5-2. În continuare, gazdele au păstrat o distanță de 2-3 goluri, chiar dacă Minaur a avut posibilitatea să se apropie la un singur gol către finalul reprizei. Mai mult, CSM București s-a desprins la patru goluri până la pauză, 14-10, scor consemnat după primele 30 de minute. Controlul asupra partidei i-a aparținut formației din capitală și în partea secundă, care a avut o diferență apreciabilă, 18-13, 19-14. Băimărenii au început să se trezească în ultimele 12 minute ale duelului, când au mai avut de recuperat un singur gol, 22-21. Ne menținem la numai o lungime de adversar și în minutul 53, 24-23, dar două eliminări în tabăra noastră fac ca misiunea bucureștenilor să devină facilă. CSM București înscrie de trei ori la rând, 27-23, oaspeții capotează total, și disputa din Sala Rapid consfințește un succes al gazdelor cu 29-24. • Arbitri: Lucian Cruceru (Drobeta Turnu Severin) / Adrian Eremia (Târgu Jiu). Observator FRH: Gheorghe Bejinariu (Pitești). • Aruncări de la 7 m: 3-4 (transformate: 2-3; au ratat: Bizău, respectiv Kotrc). Minute de eliminare: 12-12 (în min. 57, Coric a fost descalificat după a treia eliminare).
CSM București: Krupa, Merlă, Baciu – Teixeira 3 (2 din 7 m), Militaru 1, Georgievski 5, Dedu 3, Rotaru 1, Fotache, Caba 2, Nica, Ramba 6, Becheru, Onyejekwe 5, Aungurenci, Bizău 3. Antrenor: Dan Anca.
CS Minaur Baia Mare: Ciobanu, Țenghea – Kotrc 3, Bera, Csepreghi 3 (din 7 m), Botea 4, Vojvodic 4, Căbuț 2, Buzle, Brajovic 1, Mureșan 2, Cip 2, Coric 2, Cristescu, R. Nagy, Bușecan. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop.

Rezultatele etapei 13, ultima a turului

AHC Dobrogea Sud Constanța – CSA Steaua București 31-31; CSM Focșani 2007 – CS Dinamo București 29-33; CSM Făgăraș – CS HC Buzău 2012 24-21; CSM Vaslui – AHC Potaissa Turda 32-35; AHC Dunărea Călărași – CSM Reșița 31-26; SCM Politehnica Timișoara – CSM Bacău 25-21; CSM București – CS Minaur Baia Mare 29-24.

Prima etapă a returului (joi, 12 decembrie)

CS HC Buzău 2012 – CSM Reșița; AHC Dunărea Călărași – CSM Bacău; SCM Politehnica Timișoara – CSA Steaua București; CSM Vaslui – CS Dinamo București; CSM Focșani 2007 – CSM Făgăraș; CSM București – AHC Potaissa Turda, ora 17.00, TVR 2; AHC Dobrogea Sud Constanța – CS Minaur Baia Mare, ora 18.25, TVR 1.

Azi, dispută cu CSM Bacău în optimile Cupei României

De sâmbătă până luni sunt programate jocurile optimilor de finală din Cupa României la handbal masculin. În meciul care ne interesează pe noi, CS Minaur Baia Mare va juca pe teren propriu cu CSM Bacău, azi, 9 decembrie, de la ora 18.00.
Partida va fi arbitrată de clujenii Sebastian Mârza și Cristian Nedelea, în timp ce observator va fi Viorel Ciucan (București). Accesul în sală se face pa baza abonamentelor eliberate de club sau cu biletul de intrare (10 lei), care poate fi procurat de la casa de bilete a sălii cu o oră îna­intea începerii meciului.
Tot azi mai are loc disputa dintre CSU Cluj-Napoca și Magnum Botoșani, restul jocurilor din optimile Cupei României desfășurându-se ieri. Tragerea la sorți pentru sferturi va avea loc mâine, la sediul FRH, fază care se va consuma în 15 decembrie.