O jumătate de meci au făcut faţă

0
35

CSM Sighetu Marmaţiei – CSM Mediaş 67-83 (19-20, 22-20, 13-28, 13-15)

O nouă înfrângere pentru CSM Sighetu Marmaţiei în Liga Naţională de baschet masculin, duminică formaţia antrenată de Emil Kosztelnik fiind întrecută pe teren propriu de CSM Mediaş, 67-83 (19-20, 22-20, 13-28, 13-15).
Maramureşenii au rezistat unui adversar mult mai experimentat doar în primele două sferturi, la pauza mare sighetenii aflându-se în avantaj, 41-40. Din păcate, toată munca s-a năruit în sfertul trei, când medieşenii s-au desprins decisiv, sfert adjudecat la o distanţă de 15 puncte. Şi în ultimul balanţa a înclinat tot în favoarea oaspeţilor, însă meciul era deja jucat. CSM Sighetu Mar­maţiei continuă să rămână pe ultima poziţia în Grupa B valorică şi după etapa 9, iar CSM Mediaş ocupă locul secund, la egalitate cu prima poziţie. • CSM Sighetu Marmaţiei: James Harrison – 20 p (1×3), Vladislav Solopa – 11 p (1×3), Corey Henderson jr. – 8 p (1×3), Ciprian Albu – 7 p (1×3), Henrique Simionca – 6 p, Vladimir Colesnikov – 5 p (1×3), Lucian Ţibîrnă – 5 p (1×3), Mihali Kracz – 3 p (1×3), Rareş Ardelean – 2 p, Adrian Vaida. Antrenor: Emil Kosztelnik.
Rezultatele etapei 9, Grupa B valorică: CSM Sighetu Marmaţiei – CSM Mediaş 67-83; CSM VSKC Miercurea Ciuc – ABC Athletic Constanţa 65-58; CSM Târgu Jiu – CSM 2007 Focşani 89-77; CSM Galaţi – CSO Voluntari (s-a disputat ieri).
Etapa viitoare • Vineri, 13 decembrie: CSM 2007 Focşani – CSM Sighetu Marmaţiei, ora 17.00 • Sâmbătă, 14 decembrie: ABC Athletic Constanţa – CSM Târgu Jiu, ora 18.00; CSM Mediaş – CSO Voluntari, ora 18.00; CSM Galaţi – CSM VSKC Miercurea Ciuc, ora 18.00.