CFR Cluj s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Europa League

0
24

CFR Cluj s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Europa League, joi seara, după ce a învins formația scoțiană Celtic Glasgow, scor 2-0, în ultima rundă din grupa E. Campioana României a încheiat grupa pe locul secund, cu 12 puncte.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 48, prin fundaşul central Andrei Burcă, care a reluat cu capul, din interiorul careului, în urma unei lovituri de colţ executată de Ciprian Deac. În minutul 70, ardelenii au dus scorul la 2-0, după reuşita mijlocaşului Damjan Djokovic. Croatul a primit de la Ciprian Deac şi l-a învins pe portarul lui Celtic.

Echipele din meciul CFR Cluj – Celtic Glasgow:

CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Burcă, Cestor, Camora – Djokovic (83′ Luis Aurelio), Bordeianu, Culio – Deac (85′ Hoban), Traore, Omrani (79′ Golofca)
Rezerve neutilizate: Fernandez, Paşcanu, Păun, Peteleu
Antrenor: Dan Petrescu

Celtic Glasgow: Gordon – Bauer, Bitton, Jullien (46′ Ajer), Bitton – Ntcham, Robertson – Johnston (73′ Dembele), Morgan (67′ Bayo), Sinclair – Griffiths
Rezerve: Hazard, Taylor, Forrest, Savoury
Antrenor: Neil Lennon

Tot joi, în celălalt meci al grupei, Rennes a învins-o pe Lazio, scor 2-0. Cele două formații au fost eliminate din Europa League.

Clasamentul final al grupei E din Europa League

1. Celtic – 13 puncte
2. CFR Cluj – 12 puncte
3. Lazio – 6 puncte
4. Rennes – 4 puncte

Tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din șaisprezecimile de finală ale Europa League va avea loc luni, de la ora 14:00 (ora României), la Nyon (Elveția). Partidele din această fază se vor disputa în zilele de 20, respectiv 27 februarie 2020.