Gala Sportivilor Maramureşeni

0
116

Joi seara, restaurantul Grand Gala din Baia Mare a găzduit Gala Sportivilor Maramureşeni, eveniment organizat de Consiliul Judeţean Maramureş, instituţie ce a premiat sportivii cu cele mai notabile rezultate din 2019. Topul alcătuit de CJ Maramureş a fost compus din şase categorii, printre acestea regăsindu-se şi sportivi ce tind spre marea performanţă sau care îşi aduc o contribuţie importantă la reconsolidarea acestui fenomen în judeţul nostru.
1. Cluburi care promovează sportul în rândul tinerilor
• ACS Sporting Maramureş (preşedinte Corin Cobza) – sportiv Sebas­tian Avram
• CS Wing Chun (preşedinte Elian Micu) – sportiv Lorena Micu
• LPS Baia Mare (director Adrian Gherghel) – sportiv Luca Ichim
• Asociaţia Wildcats (preşedinte Dan Donca) – sportiv Luca Donca
• Academia de Hand­bal Minaur Baia Mare (preşedinte Radu Mare) – sportiv Mark Adoreanu
• CS Extrem Baia Mare (preşedinte Leontin Pop) – sportiv Andrei Zah
• CS Phoenix Baia Mare (preşedinte Ioan Gurzo) – sportiv Maria Groşan
• CS Marta Baia Mare (preşedinte Ioan Marta) – sportiv Nicola Eremici
• CS Kanku Baia Mare (preşedinte Grigore Petruţ) – sportiv Bogdan Petrean
• CS Ştiinţa-Dragonul Baia Mare (preşedinte Dan Goron) – sportiv Alex Ivasuc
• CSŞ Baia Sprie (director Andreea Toma) – sportiv Răzvan Toma.
2. Categoria II – Masters (seniori care au participat la campionate mondiale europene și balcanice și fac cinste sportului maramureșean)
• Gheorghiţă Morar – loc 2 CM de Muay-Thai
• Olimpiu Făt – vicecampion mondial la Skandenberg
• Ştefan Gherghel – loc 1, 3 şi 4 CM de Înot Masters
• Alexandru Coci – loc 2 CM de Înot Masters
• Delia Kovacs – loc 3 şi 4 la CM de Înot Masters
• Carol Farcaş – 157 de titluri naţionale şi 58 de titluri balcanice la Atletism Masters
• Arthur Ianos Mikloş – locul 1 la 10.000 m Atletism Veterani
• Monica Hordo – atletism veterani
• Maria Moiş – loc 1 şi loc 2 la CN de Atletism Veterani
• Delia Gabriela Sabadâş – loc 1 şi loc 2 la CN de Atletism
• Florin Adrian Cardoş – Club Ayo Gym Baia Mare
3. Categoria III – recunoaşterea tinerelor talente
• ACS Kick Box şi CS Wing Chun copii kick-box şi wing chun (antrenor Oliver Polgar) – sportivi: Florina Cosma, Vlad Filip, Mihai Cosma, Darius Iluţ, Yannis Lupşea, Alexandru Hotca, Alexandru Petruţ, Bogdan Dârle, Lucian Roman, Darius Glodan, Daria Şuba, Lorena Ghiduţ, Ema Bancoş, Ştefan Miskolczi, participare la Campionatul European.
• Tudor Marta (CS Marta Baia Mare) – organizarea Turneului European de Beach Hand­bal Baia Mare.
• Top 10 Sport Echipe
• CS Sig-Mar (sportiv Mihaela-Ioana Trifoi)
• Club de Şah al Municipiului Baia Mare (sportiv Victor Văşesiu)
• CS Minaur Baia Mare, fotbal (sportiv David Simion)
• ACS Fotbal Comuna Recea (sportiv Alin Bota)
• AS Independenţa Baia Mare (sportiv Denisa Georgiana Predoi)
• CSM Sighetu Marmaţiei (sportiv Lucian Ţibîrnă)
• CS Minaur Baia Mare, handbal feminin (sportiv Marija Shteriova)
• CS Minaur Baia Mare, handbal masculin (sportiv Alexandru Csepreghi)
• CS Ştiinţa Explorări Baia Mare (sportiv Dragoş Răileanu)
• CSM Ştiinţa Baia Mare, rugby (sportiv Adrian Apostol)
• Categoria V – Top Sport Maramureş
• Carol Bugheşiu Carol – radioamatorism
• Carmen Szatmary Carmen – sambo
• Echipa de rugby CSM Știinta Baia Mare
• Artur Meizel Artur – taekwon-do ITF
• Cristian Popa – taekwon-do ITF
• Samuel Gabriel Ro­man – box
• Marius Ferarriu – rugby
• Paul Popoaia Paul – rugby
• Ionela Feldman Ionela – shotokan
• Emil Giurgiu – culturism
• Iuliana Giurgiu – body fitness
• Georgiana Pădure – fitness
• Evelin Pop – majoretă
• Alina Szabo – majoretă
• Florentina Kovacs – majoretă
• Natalia Roman – wushu
• Alexia Hecico – atletism
• Andrei Poci – atletism
• Cătălin Vădean – orientare
• Alexandru Cătană – orientare
• Beatrice Dobai – kyokushin
• Antonio Andrei Pop – kyokushin
• Jenifer Nagy Remeţean – schi
• CS Minaur Baia Mare, handbal masculin şi feminin
• CS Ştiinţa Explorări Baia Mare – volei
• CSM Sighetu Marmaţiei – baschet
• CS Rus-Team Baia Mare – dans sportiv
• Andrei Cupşa – înot, Special Olympics
• Categoria VI –
Top Sport Cei Mai Buni Sportivi ai Maramureşului
10. Anca Polocoșer (CS Minaur Baia Mare), handbal feminin, antrenor Costică Buceschi;
10. Sonia Seraficeanu (CS Minaur Baia Mare), handbal feminin, antrenor Costică Buceschi;
10. Adrian Apostol (CSM Știința Baia Mare), rugby, antrenori Mario Alejandro Canale și Paul Rusu;
10. Dragoș Răileanu (CS Știința Explorări Baia Mare) volei masculin, antrenori Marius Botea și Sorin Pop;
10. Alexandru Csepreghi (CS Minaur Baia Mare), handbal masculin, antrenori Raul Fotonea şi Alexandru Sabou;
9. Ana Guler (CS TDK Ardealul Baia Mare), taekwon-do ITF, antrenor Andrea Orban;
9. Dora Ivasuc (Știința-Dragonul), taekwon-do ITF, antrenor Monica Goron;
9. Lorena Micu (CS Wing Chun Baia Mare), wushu, antrenor Elian Micu;
8. Tudor Abagiu (CS Condor), karate shotokan, antrenor Viorel Duță;
7. Victor Rohian (Știința-Dragonul), taekwon-do ITF, antrenor D. Goron;
7. Amalia Mali (CSM Baia Mare), fitness, antrenor Maria Szabo;
6. Alexandra Cozma (CS Gold Star), culturism și fitness, antrenor Monica Mureșan;
5. Daiana Ghiță (CS Condor), karate shotokan, antrenor Viorel Duță;
5. Alex Ivasuc (Știința-Dragonul), taekwon-do ITF, antrenor Dan Goron;
4. Bogdan Fărcaș (CS Gold Star Baia Mare), culturism, antrenor Monica Mureșan);
4. Beatrix Popa (Știința-Dragonul), taekwon-do ITF, antrenor Monica Goron;
4. Octav Alexan (Aeroclubul “Alexandru Papană” Baia Mare), planorism, antrenor Bogdan Gaie;
3. Cosmin Zetea (Știința-Dragonul Baia Mare), taekwon-do ITF, antrenor Dan Goron;
2. Flavius Armaș (CS Condor), karate shotokan, antrenor Viorel Duță;
1. Cristian Armaș (CS Condor Baia Mare), karate shotokan, antrenor Viorel Duță).
• Se premiază pentru activitate sportivă deosebită: FC Prietenia Baia Mare şi FC Fan Sport Baia Mare pentru promovarea sportului rege – fotbalul – în județul Maramureș și îmbinarea acestui sport cu proiectele sociale.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.