Două puncte muncite

0
45

CSU UV Timişoara – Ştiinţa Explorări Baia Mare 2-3 (-23, 25, 19, -22, -13)

Ştiinţa Explorări Baia Mare se întoarce din Banat cu două puncte, în urma victoriei cu 2-3 (-23, 25, 19, -22, -13) în faţa celor de la CSU UV Timişoara, partida ce a contat pentru etapa 11 a Diviziei A1 la volei masculin. O victorie venită după o lungă perioadă de secetă pentru băieţii antrenaţi de Marius Botea şi Sorin Pop, care au şansa ca în etapa viitoare să contabilizeze un nou succes, având parte de un nou adversar accesibil.
Disputa cu bănăţenii s-a dovedit extrem de echilibrată, în special primele două seturi şi cel decisiv, soluţionate la limită. Primul set a revenit oaspeţilor la 23, după care actul doi s-a desfăşurat sub aceleaşi coordonate, adjudecat în final de gazde. Care au prins curaj şi s-au impus şi setul trei, la 19. Ameninţaţi de posibilitatea unui nou eşec, oaspeţii câştigă setul patru nu foarte uşor, trimiţând disputa în decisiv. Ultimul act se derulează pe muchie de cuţit, acontat până la urmă de Ştiinţa Explorări, care câştigă în final două puncte, care-i permit consolidarea actualei poziţii.
Evoluția scorului • Setul I: 5-8, 11-17, 13-20, 19-22, 21-23, 23-25; Setul II: 4-6, 10-10, 12-16, 17-17, 18-19, 22-20, 23-24, 27-25; Setul III: 8-4, 12-8, 17-12, 17-17, 25-19; Setul IV: 4-8, 8-13, 12-15, 15-20, 20-22, 22-25; Setul V: 4-5, 10-11, 12-14, 13-15. • CSU UV Timișoara: Unguraș 7 p, Gemănariu 20 p, Micu 14 p, Damian 12 p, Vârlan 20 p, Holota 13 p, Maier (libero). Au mai jucat: Catrina, Rodina și Moica 2 p. Antrenor: Sorin Schiesz. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Răileanu, David 31 p, Aldea 13 p, Butnaru 11 p, S. Dragomir 7 p, Crișan 18 p, Iftime (libero). Au mai jucat: Țuțea 10 p și Al. Dragomir. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop. • Au arbitrat: Cris­tian Șanta și Andrei Savu (Cluj-Napoca). Observator FRV: Gheorghiță Mitrașcă (Zalău).

Rezultatele etapei 11: Universitatea Cluj-Napoca – SCM Gloria Buzău 3-1; Dinamo Bucureşti – Unirea Dej 3-0; CSM Câmpia Turzii – CSVM Zalău 0-3; CSU UV Timişoara – Ştiinţa Explorări Baia Mare 2-3; SCMU Craiova – Arcada Galaţi 2-3.

Etapa viitoare (sâmbătă, 25 ianuarie): SCM Gloria Buzău – SCMU Craiova; Arcada Galaţi – CSU UV Timişoara; Ştiinţa Explorări Baia Mare – CSM Câmpia Turzii; CSVM Zalău – Dinamo Bucureşti; Unirea Dej – Universitatea Cluj-Napoca.