Puncte rezolvate în ultimele două minute

0
28

CSM Sighetu Marmaţiei – ABC Athletic Constanţa 86-84 (24-14, 17-25, 20-21, 25-24)
Echipa ce reprezintă Maramureşul la nivelul primului eşalon de baschet masculin, CSM Sighetu Marmaţiei, a încheiat sezonul regulat cu o victorie, doar a treia a sezonului, 86-84 (24-14, 17-25, 20-21, 25-24), cu ABC Athletic Constanţa. Victorie care nu schimbă cu nimic datele problemei, formaţia antrenată de Emil Kosztelnik urmând să lupte pentru evitarea retrogradării în ultima fază a competiţiei, în Grupa Albastră. Din această grupă vor retrograda ultimele două clasate, din acest punct de vedere maramureşenii fiind în mare pericol.
Confruntarea din sala Liceului Forestier s-a derulat sub semnul suspansului, cu menţiunea că primele două sferturi fiind adjudecate la diferenţe apreciabile. Primul a aparţinut gazdelor, iar cel secund a revenit grupării de la malul mării, astfel că la pauza mare scorul era favorabil sighetenilor, 41-39. În schimb, celelalte două sferturi s-au decis la limită, repriza a treia câştigată de constănţeni, 20-21, iar ultima de maramureşeni, care a adus până la urma victoria alor noştri. Însă cu mari emoţii, Athletic Constanţa având un avantaj de şapte puncte cu 1 minut şi 23 de secunde rămas de jucat. Cu o mobilizare generală în defensivă şi mizând pe forma excelentă a doi jucători în atac, noua achiziţie Victor Luis Bermudez şi Corey Henderson Jr., CSM Sighetu Marmaţiei a întors rezultatul nesperat, 86-84. • CSM Sighetu Marmaţiei: Vladislav Solopa – 24 p, Corey Henderson Jr. – 22 p, Victor Luis Bermudez – 17 p, James Harrison – 17 p, Lucian Ți­bârnă – 5 p, Ciprian Albu – 1 p, Henrique Simionca, Mihali Kracz, Vladimir Colesnikov, Rareș Ardelean, Adrian Vaida. Antrenor: Emil Kosztelnik.

Rezultatele ultimei etape a sezonului regulat, Grupa B Valorică: CSM Sighetu Marmaţiei – ABC Athletic Constanţa 86-84; CSO Voluntari – CSM Târgu Jiu 95-90; CSM 2007 Focşani – CSM VSKC Miercurea Ciuc 99-85; CSM Mediaş – CSM Galaţi 86-77.
Cele două adversare se vor întâlni din nou pe 1 februarie, de data aceasta la Constanţa, în prima etapă a Grupei Albastre (retrogradare), fază în care CSM Sighetu Marmaţiei deţine ultimul loc şi va lupta pentru a urca două locuri în clasament în vederea evitării retrogradării.