Patric Iluţ, trei medalii la început de an

0
16

Patric Iluţ (11 ani) a revenit în forţă după o accidentare care l-a ţinut departe de concursurile de snowboard şi a câştigat 3 medalii în acest început de an.
Primele două medalii, ambele de argint, au fost cucerite în prima etapă de Eurocup Fis 2020, în probele de snowboardcross şi slalom, competiţie derulată în Slovacia în perioada 7-9 ianuarie. La finalul săptămânii trecute, Patric a participat la concursul naţional Freestyle Open 2020 de la Arena Platos din Sibiu. Băimăreanul a obţinut locul 1, păstrându-şi titlul obţinut anul trecut. Tot la competiţia de la Sibiu au fost prezenţi alţi doi băimăreni, Peter Tapalagă a cucerit medalia de aur la categoria adulţi, iar Laura Zanetti acelaşi loc în proba de snowboard fete.
Patric Iluţ are ca „target” pentru acest sezon clasarea în primii trei sportivi la categoria sa de vârstă în concursurile oficiale FIS, el putând concura la categoriile slopestyle, snowboardcross şi slalom.