Derby adjudecat şi revenire pe podium

0
77

CS Minaur Baia Mare – CSA Steaua Bucureşti 31-29 (15-13)

Minaur Baia Mare a revenit pe podiumul Ligii Zimbrilor după victoria extraordinară din derby-ul de tradiţie cu Steaua Bucureşti, 31-29 (15-13), partidă derulată ieri dimineaţă în Sala Sporturilor „Lascăr Pană”.
Băieţii noştri au avut o evoluţie perfectă, au condus tot timpul, iar obţinerea celor trei puncte sunt absolut conform cu realitatea din teren. Militarii nu s-au aflat în avantaj nici măcar o secundă, însă pe final puteau să spere la un rezultat pozitiv, când s-au apropiat la o lungime, dar băimărenii au gestionat inteligent finalul jocului şi au adus o bucurie imensă celor 1.700 de spectatori.
Jucătorii lui Stephane Plantin au început hotărâţi derby-ul cu Steaua şi au pus imediat un avans de două goluri, 2-0 (2), 3-1 (6). Steaua a dat imediat replica şi a egalat la 3 (9), după care cele două echipe au mers de la egal la egal o perioadă bună de timp. Până către final de primă parte, când Minaur a izbutit să se desprindă la patru lungimi în două rânduri, 14-10 (26), 15-11 (29). Militarii au concretizat două atacuri consecutive în ultimul minut şi tabela indica o diferenţă de plus doi pentru echipa noastră, 15-13. Debutul părţii secunde ne este extrem de favorabil, iar evoluţia pozitivă îi răsplăteşte pe băimăreni cu o nouă desprindere la patru goluri: 17-13 (33), 18-14 (37), 20-16 (43). Distanţa va creşte inclusiv la cinci în minutul 50, 25-20, cea mai mare de altfel în această confruntare. Relaxarea prematură şi lipsa de concentrare fac ca meciul să redevină echilibrat, Steaua apropiindu-se la un singur gol, 27-26 (55). Minaur rămâne, totuşi, tot timpul în avantaj, chiar dacă în final Steaua a sperat, victoria la două goluri, 31-29, fiind cât se poate de meritată şi adjudecată de echipa care a crezut mai mult în acontarea punctelor puse în joc. • Sala Sporturilor „Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 1.700. • Arbitri: Claudiu Gorina / Florin Melencu (Craiova). Observator FRH: Ilie Vizitiu (Deva). • Aruncări de la 7 m: 7-2 (transformate 7-1; a ratat Aslanian). Minute de eliminare: 12-16. • CS Minaur Baia Mare: Ciobanu (10 intervenţii, a apărat un 7 m), Ţenghea – Csepreghi 6 (3 din 7 m), Kotrc 6 (4 din 7 m), Bera 5, Cristescu 5, Cip 4, Mureşan 2, Botea 1, Haiduc 1, Vojvodic 1, Nagy, Buzle, Coric, Brajovic, Buşecan. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou şi Răzvan Pop. • CSA Steaua Bucureşti: Stănescu (13 intervenţii), Bucătaru, Niculai – Grbovic 7, Mihalcea 6, Humet 5 (1 din 7 m), Yuri Pop 3, Constantina 3, K. Milosevic 2, Aslanian 1, Da Silva 1, Florea 1, Burlacu, Johansson, Valadao, Olaru. Antrenor: Sandu Iacob.