Diferență făcută în partea secundă • AHC Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare 30-25 (16-16)

0
39

Derby-ul zonal dintre AHC Potaissa Turda și CS Minaur Baia Mare, disputat miercuri seara în cadrul etapei 21 din Liga Zimbrilor, a fost tranșat de echipa clasată pe locul secund înaintea confruntării, scor 30-25 (16-16). Gruparea clasată pe poziția a treia a luptat de la egal la egal în prima parte, însă în partea secundă superioritatea turdenilor și-a spus cuvântul, prin victoria obținută Potaissa preluând șefia Ligii Zimbrilor, cel puțin pentru o zi. În schimb, Minaur își consolidează actualul loc, indiferent de rezultatele celorlalte meciuri ale etapei.
Băimărenii și-au arătat intențiile clare încă din startul derby-ului zonal și au condus la Turda cu 1-3 (3) și 2-4 (4), avantaj care a durat până în minutul 14, 7-8. Potaissa a relansat jocul, a preluat conducerea, inclusiv la trei lungimi – 13-10 (22) și 16-13 (28), dar băieții lui Plantin au marcat de trei ori consecutiv în două minute și cele două combatante au mers la cabine la egalitate, 16-16. În partea a doua echilibrul s-a menținut până la scorul de 17-17, după care Turda a preluat inițiativa totală. S-a desprins la patru goluri în minutul 39 – 21-17, iar în final chiar la șase – 27-21. Finalul consfințește victoria gazdelor cu 30-25, iar Minaur va avea parte de un nou adversar greu, duminică urmând să vină în Baia Mare campioana Dinamo București. • Arbitri: Radu Iliescu / Doru Pascu Manea (București). Observator FRH: Ștefan Ciurea (Craiova). • Aruncări de la 7 m: 2-2 (transformate: 2-2). Minute de eliminare: 8-2.
• AHC Potaissa Turda: Szopka, Irimuș, Fleșer – Thalmaier 7, Ghiță 6 (2 din 7 m), Pavel 5, Cântec 3, Ghivil 3, Talas 2, Dragas 1, D. Pop 1, Rohozneanu 1, Totoi 1, Savic, Pințoiu. Antrenor: Horațiu Gal.
• CS Minaur Baia Mare: Țenghea, Ciobanu – Brajovic 5, Botea 5 (1 din 7 m), Csepreghi 5 (1 din 7 m), Cip 4, Mureșan 2, Bera 1, Buzle 1, Coric 1, R. Nagy 1, Vojvodic, Cristescu, Haiduc, Bușecan, Eric Pop. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop.
În play-off merg echipele clasate pe primele opt poziții. Se vor forma două grupe, una cu echipele aflate pe locurile 1, 3, 5 și 7, respectiv o a doua grupă, cu echipele de pe 2, 4, 6 și 8. Cele de pe locurile 1-2 merg cu 6 puncte în grupe, cele de pe 3-4 cu 4 puncte, cele de pe 5-6 cu 2 puncte, iar ultimele două fără punct. În grupe se dispută șase meciuri, fiecare cu fiecare, tur-retur (se pleacă doar cu punctele bonus). Apoi, în funcție de locul ocupat în clasamentul grupelor vom avea jocurile de clasament (locurile 1 între ele, la fel celelalte).