Continuăm pe podium

0
64

CSM Făgăraş – CS Minaur Baia Mare 20-22 (10-11)
CS Minaur Baia Mare rămâne pe treapta a treia a podiumului Ligii Zimbrilor, după victoria repurtată în cadrul etapei 23, în deplasare, cu CSM Făgăraş, scor 20-22 (10-11), partidă derulată fără spectatori. Lipsită de cel mai bun om al său – Alexandru Csepreghi, formaţia antrenată de Stephane Plantin a evoluat pragmatic şi a cucerit trei puncte care o menţin în lupta pentru locurile 3-4, poziţii ce permit să mergi în play-off cu un total de 4 puncte.
Meciul dintre Făgăraş şi Minaur a debutat cu oaspeţii la timonă, care au condus cu 1-3 (4). Chiar dacă este un adversar mai slab cotat, trupa lui Raul Fotonea are iniţiativa în următoarele minute şi trece în avantaj – 6-4 (12). Băimărenii egalează la 7 (19) şi în continuare se merge cap la cap, la pauză tabela arătând un avantaj fragil în contul oaspeţilor, 10-11. Echilibrul persistă şi în prima parte a reprizei secunde, până la scorul de 17-16 (43). Jucătorii Minaurului se mobilizează de la acest scor şi înscriu de cinci ori consecutiv, la această desprindere aducându-şi contribuţia şi portarul Ionuţ Ciobanu – 17-21 (53). Finalul nu mai aduce surprize, chiar dacă CSM Făgăraş se apropie, şi CS Minaur învinge la o diferenţă de două lungimi, 20-22, suficient să rămână în fruntea Ligii Zimbrilor. • Sala „Radu Negru” din Făgăraș. Fără spectatori. • Arbitri: Marian Drăghici / Victor Drăguț (Focșani). Observator FRH: Horațiu Belu (București). • Aruncări de la 7 m: 2-4 (transformate: 2-2; au ratat: Kotrc şi Botea). Minute de eliminare: 4-14. • CSM Făgăraş: Grigoraş, Vâlceanu – Ungureanu 5, Constantinescu 5 (1 din 7 m), Cîmpan 3, Turcu 3 (1 din 7 m), Ştefan 2, Mazilescu 1, Dedu 1, Capotă, Vancea, Dincă, Mateoniu, Hagiu, Arsu. Antrenor: Raul Fotonea. • CS Minaur Baia Mare: Ciobanu, Țenghea – Botea 6, Cip 4, Kotrc 3 (1 din 7 m), Haiduc 2, Coric 2, Vojvodic 1, Căbuț 1 (din 7 m), Mureșan 1, Cristescu 1, Bera 1, Bușecan, Erik Pop, Brajovic, R. Nagy. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou și Răzvan Pop.

Rezultatele etapei 23: CSM Bucureşti – CSM Reşiţa 26-22; AHC Dobrogea Sud Constanţa – AHC Dunărea Călăraşi 30-21; CSM Vaslui – CSM Bacău 29-34; CSM Făgăraş – CS Minaur Baia Mare 20-22; CS Dinamo Bucureşti – AHC Potaissa Turda 44-29; CSM Focşani 2007 – CSA Steaua Bucureşti 20-27; SCM Politehnica Timişoara – CS HC Buzău 2012 (amânat).