În Moisei și Mireșu Mare, sătenii sunt stimulați dacă sesizează poluarea mediului!

0
42

Mai multe comune maramureșene se lovesc, în această perioadă, de o problemă pe care nu mai știu cum să o gestioneze: aruncarea necontrolată a deșeurilor pe teritoriul lor. Pentru a găsi totuși o rezolvare, administrațiile acestor comune fac apel la simțul civic al cetățenilor.
Astfel, dacă în unele localități cetățenii sunt doar rugați să sesizeze autoritățile, în caz că depistează persoane care aruncă deșeuri în locuri interzise, în altele, autoritățile promit chiar și recompense financiare pentru cei care fac sesizările: „Dragi moiseieni, asta nu înseamnă curățenie de primăvară. Nu puteți avea pretenții de la noi, în calitate de autoritate publică locală, să găsim soluții chiar și pentru astfel de gesturi. Vă rugăm, dacă surprindeți astfel de scene și ne puteți prezenta dovezi clare cu persoane ce depășesc cu mult orice limită, să ne sesizați și veți fi stimulați financiar, păstrând totodată confidențialitatea informațiilor oferite. De asemenea, facem din nou apel la dumneavoastră: curățați-vă șanțurile și zonele dinaintea locuințelor, oferiți comunei noastre o față proaspătă, curată. Noi vom face tot ce ne stă în putință, așa ca până acum, chiar dacă nu avem încă soluții pentru toate problemele”, au precizat reprezentanții primăriei din Moisei. În comuna Mireșu Mare, primarul le cere ajutorul localnicilor și totodată îi avertizează pe cei care aruncă ilegal deșeuri că îi paște amenzi usturătoare dacă sunt prinși: „Avem o problemă a gunoaielor. Primim sesizări că pe raza comunei Mireșu Mare diverse persoane aruncă deșeuri și gunoaie menajere. Le atenționez pe toate aceste persoane că trebuie să respecte regulile și legile, altfel vor fi sever amendate! Reamintesc că putem apela în comună la serviciile Drusal, o firmă specializată în colectarea deșeurilor. De asemenea, îi rog pe toți cei din comunitatea noastră care văd persoane ce aruncă deșeuri sau gunoaie, să sesizeze de îndată Primăria Mireșu Mare”, a spus și Ioan Mătieș, primarul din Mireșu Mare. Recent, un asemenea caz a fost rezolvat în comuna Recea, unde un băimărean care a aruncat deșeuri pe terenul locali­tății a fost depistat de poliția comunei, amendat și obligat să-și ridice gunoaiele.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.