Şincaişti, calificaţi în următoarea etapă a concursului „Nextlab.tech 2020”

0
60

25 de elevi ai Colegiului Naţional „Gheorghe Şincai” din Baia Mare s-au calificat pentru etapa următoare în cadrul concursului de robotică „Nextlab.tech 2020”.
În perioada martie – aprilie, a avut loc pregătirea online pentru acest concurs. Astfel, în cadrul acestor cursuri, elevii au învățat să programeze roboței bazați pe Arduino și să utilizeze diverse aplicaţii şi platforme: Open Roberta, Mixly, Arduino IDE şi C. Elevii participanţi la cursuri au susţinut, ulterior, un test de calificare pentru etapa naţională. „De la şcoala noastră au participat la cursuri numeroşi elevi şi s-au calificat pentru următoarea etapă 25 de elevi. Prima fază a fost bazată pe roboței virtuali și a fost desfăşurată online. Faza a doua presupune construirea unor roboţei fizici. Sponsorul principal naţional este Banca Comercială Română care oferă gratuit 500 de kit-uri de roboţi. Rezultatele obţinute de elevii noştri sunt foarte frumoase şi îi felicităm pentru determinare şi pentru calificarea la a doua fază a concursului. Şcoala a primit, în urma testării, 4 kituri de roboţi pentru participarea la faza naţională, iar elevii care au fost desemnaţi liderii echipelor sunt: Adrian Contraş, Alex Marian Ianoş, Alexandra Magdău, Alexandru Abrudan. Felicitări şi mult succes în activităţile următoare”, a punctat prof. Carmen Anton, îndrumător.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.