În Remetea Chioarului • Agricultorii au trecut cu bine peste vremea capricioasă și pandemie

0
56

Comuna Remetea Chioarului este cunoscută ca un bazin legumicol important al județului, datorită pământurilor fertile din zona râului Lăpuș. Cu toate că începând din primăvară nu au fost zile ușoare nici pentru localnicii din Remetea, aceștia au trecut, până în prezent, cu bine peste ele.
Astfel, nici pandemia și nici vremea nefavorabilă nu au înfrânat prea mult activitățile legumicultorilor, astfel că producțiile lor sunt bune: „Comuna noastră este comună bogată, în mare parte se câștigă din agricultură. Avem foarte mulți legumicultori din zona râului Lăpuș. Pământul este foarte productiv, zonă pomicolă foarte bună. Să știți însă că activitățile agricole s-au desfășurat, pot să zic, normal. Oamenii, agricultorii, au respectat întocmai măsurile și orarul impus în situațiile date și pot spune că în momentul de față avem o productivitate foarte, foarte bună la nivelul comunei noastre. De asemenea, mă bucur că în acest moment, nu ne-au afectat culturile și producția agricultorilor noștri precipitațiile și fenomenele meteo din ultima săptămână. Din fericire, nu am avut nici inundații, nici gheață și să sperăm că vom fi feriți și pe viitor de astfel de probleme”, a precizat Călin Ovidiu Petrică, primarul comunei Remetea Chioarului.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.