Ordinea candidaților pe buletinele de vot la alegerile din 27 septembrie

0
296

La sediul Biroului Electoral Județean nr. 26 Maramureș s-a procedat la tragerea la sorți a ordinii în care vor fi înscriși candidații pe buletinele de vot.

Alegerea preşedintelui Consiliul Judeţean

Ordinea în care cei 10 candidați vor figura pe buletinul de vot este următoarea:
1. Viorica Marincaș – PRO România;
2. Ovidiu Ionel Bogdan – Partidul Național Liberal;
3. Cornelia Negruț – Alianța Democraților și Liberalilor;
3. Romeo Dobocan – Partidul Mișcarea Populară;
4. Valer Gabriel Zetea – Coaliția pentru Maramureș;
5. Emanuel Vlad Duruș – USR PLUS;
6. Mihail Valeriu Lascu – Partidul Verde;
7. Eduard Bogdan Aiacoboaie – Partidul Social Democrat Independent;
8. Mircea Ciocan – Partidul Ecologist Român;
9. Nistor Lihet – Partidul România Mare.

Alegerea consilierilor județeni

Ordinea în care vor apărea candidații pe buletinul de vot pentru alegerea consilierilor județeni este următoarea:
1. Uniunea Ucrainenilor din România – Grupul Parlamentar al Minorităților Naționale;
2. PRO România;
3. Partidul Național Liberal – PNL;
4. Alianța Democraților și Liberalilor- ALDE;
5. Partidul Mișcarea Populară – PMP;
6. Uniunea Democrată a Maghiarilor din România – UDMR;
7. Coaliția Pentru Maramureș;
8. USR-PLUS;
9. Alianța Pentru Unirea Românilor – AUR;
10. Partidul Verde; 11. Partidul Social Democrat Independent – PSD;
12. Partidul Ecologist Român – PER;
13. Partidul România Mare – PRM;
14. Covaci Denis Mihai – independent.

Alegerea primarului municipiului Baia Mare

Cei 9 candidați vor figura pe următoarele poziții:
1. Adrian Mihăiță Todoran (PMP);
2. Anca Manuela Remeș (PRO România);
3. Mircea Cirț (PNL);
4. Cristian Corin Cherecheș (PER);
5. Lorand Ilyes (PV);
6. Gheorghe Gligan (PSD);
7. Cătălin Cherecheș (Coaliția pentru Maramureș);
8. Dan Ivan (USR PLUS);
9. David Birtaș (independent).

Alegerea consilierilor municipali

1. Partidul Mișcarea Populară;
2. Alianța Liberalilor Democrați;
3. Uniunea Democrată Maghiară din România;
4. PRO România;
5. Partidul Național Liberal;
6. Uniunea Armenilor;
7. Partidul Social Democrat Independent;
8. USR-Plus;
9. Partidul Alianța pentru Unirea Românilor;
10. Partidul România Mare;
11. Coaliția pentru Maramureș;
12. Partidul Verde;
13. Partidul Ecologist Român;
14. Denis Covaci – independent;
15. Matei Dumitru – independent.
Tragerea la sorți a fost efectuată de către președintele BEJ Maramureș, doamna judecător Daniela Ileana Waltner-Ardelean.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.