Fără punct după trei etape

0
168

ACS Fotbal Comuna Recea – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 3-4 (1-2)
Etapa a treia din Liga 2 a adus o nouă dezamăgire pentru ACS Fotbal Comuna Recea, care rămâne fără punct în actuala ediţie de campionat. Sâmbătă dimineaţă, nou promovata a cedat toate punctele de pe teren propriu din confruntarea cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu, oltenii câştigând cu 3-4 după un meci spectaculos.
În tabăra maramureşenilor au debutat şi doi jucători transferaţi în săptămâna premergătoare întâlnirii cu Viitorul Pandurii, Arsene Luboya, ultima oară la CSM Reşiţa, şi rusul Rassambek Akhmatov, venit de la echipa americană Sporting Kansas City II.
Marius Coman a înscris primul gol pentru Recea în Liga 2, atacantul originar din Vişeu de Sus deschizând scorul în minutul 2 cu un şut din interiorul careului de 16 m: 1-0. Oaspeţii au replicat imediat şi în minutul 6 au obţinut un penalty în urma unui fault comis de Lihet asupra lui Gîrbiţă, penalty transformat de Dragu: 1-1. Viitorul Pandurii va domina, în continuare, partida şi acest lucru se va concretiza şi pe tabela de marcaj. În minutul 28, Ciul centrează şi Paraschiv reia cu capul din numai 6 m: 1-2. Pauza nu a fost un sfetnic bun pentru Comuna Recea, oaspeţii fiind tot cei care au iniţiativa în debutul părţii secunde. Iar în minutul 52 îşi vor dubla avantajul, Urs agăţându-l în suprafaţa de pedeapsă pe Paraschiv, penalty transformat de Gîrbiţă: 1-3. Micaş reaprinde speranţele în tabăra gazdelor în minutul 65, şutul mijlocaşului de la 20 m găsindu-şi ţinta: 2-3. Finalul meciului se reaprinde cu adevărat. Viitorul Pandurii se desprinde din nou la două lungimi, Şerbănescu trecându-şi şi el numele pe lista marcatorilor în minutul 85 cu un şut din careul de 16 m: 2-4. Adrian Balha nu este mulţumit cu scorul de pe tabelă şi în minutul 87 înscrie în stânga portarului: 3-4. Recea domină copios finalul de meci irosind câteva situaţii clare, inclusiv o bară ce a aparţinut lui Cordoş, care a reluat cu capul, însă tabela nu se va mai modifica.
• ACS Fotbal Comuna Recea: Bota (cpt.) – Lihet, Cordoş, Urs (60 Oiţă), Ispas – Szecui (60 Akhmatov), Micaş, Brata (46 Balha), Lung (34 Jucan) – Luboya (46 Mărieş), Coman. Rezerve neutilizate: Răilean – R. Rus, Chinde, D. Simion. Antrenori: Ciprian Danciu şi Ovidiu Mic. • Viitorul Pandurii Târgu Jiu: Bodea – Ciul, Băican, Copaci (65 Core), Dragu – Prejmerean, Chiorean (cpt.), Şerbănescu, Cioiu (90 D. Buia) – Gîrbiţă (90 Trancă), Paraschiv (64 Mitrică). Rezerve neutilizate: Moga – Chelariu, Luduşan, Paunchici, Bădăuţă. Antrenori: Flavius Stoican şi Constantin Frimu.
• Arbitri: Szabolcs Kovacs (Carei) – Ioan Alexandru Corb (Satu Mare) şi Petrică Ionuţ Cîmpeanu (Cluj-Napoca). Rezervă: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca). Observatori FRF: Mircea Ciglenean (Cluj-Napoca) şi Radu Bitea (Oradea).