Trei puncte cu emoții

0
82

HC Buzău – CS Minaur Baia Mare 23-25 (11-8)
CS Minaur a obținut a doua victorie din campionat, din tot atâtea meciuri, însă una cu emoții. Băimărenii au trecut, la Sf. Gheorghe, de HC Buzău, cu 25-23 (8-11), și așteaptă cu încredere meciul din etapa a treia, cel cu CSM Bacău, programat în această seară.
Elevii lui Adrian Petrea au făcut o primă repriză neconcludentă, buzoienii având un avans de șase goluri, 10-4 (27). Totuși, ultimele minute ale primei părți au aparținut echipei noastre, care a redus la jumătate handicapul, 11-8. Partea secundă a stat altfel, Minaur a etalat cu totul alt handbal, în ambele compartimente. Pe acest fond, băimărenii au egalat imediat după reluare și chiar au preluat conducerea, 13-14 (39). Ne desprindem chiar la trei lungimi la jumătatea părții a doua, 14-17. Buzoienii au o nouă răbufnire de orgoliu și egalează la 22, însă pe final, Minaur demonstrează că este echipa mai valoroasă și se impune cu 23-25.
Sala Kati Szabo din Sf. Gheorghe. Arbitri: Alexandru Constantin (București) – Laszlo Gal (Harghita). Observator FRH: I. Ciobanu (Bacău). Aruncări de la 7 m: 3-3 (transformate: 2-3; a ratat Renaud). Minute de eliminare: 12-8. HC Buzău: Mohsen Babasafari (a marcat un gol), Bogdan Manole – Zamfir Dumitrana 7, Liviu Mironescu 6, David Renaud 5 (1 din 7 m), Shahoo Nosrati 1, Călin Hossu 1, Alahkaram Esteki 1, Vuk Milosevic 1 (1 din 7 m), George Alexandru, George Scarlat, Florin Bejinariu. Antrenor: Per Milosevic. CS Minaur Baia Mare: Ionuț Ciobanu, Barna Buzogany – Alexandru Csepreghi 6 (2 din 7 m), Călin Căbuț 5 (1 din 7 m), Edmilson Andrade de Araujo 4, Ionuț Ramba 3, Georgel Haiduc 2, Jose de Toledo 2, Mihai Bușecan 1, Daniel Bera 1, Albert Cristescu 1, Robert Nagy, Andrei Buzle, Milan Kotrc, Tomas Cip. Antrenori: Adrian Petrea și Alexandru Sabou.