Trei eşecuri consecutive

0
36

AHC Dunărea Călăraşi – CS Minaur Baia Mare 32-23 (14-12)
Un nou eşec înregistrat pentru CS Minaur Baia Mare, al treilea la rând, unul ruşinos, administrat de AHC Dunărea Călăraşi, 23-32 (12-14), în ultimul joc celui de-al doilea turneu de la Sfântu Gheorghe, în care s-au desfăşurat etapele 4-9. Faţă de etapele trecute, când Adrian Petrea nu i-a avut la dispoziţie pe Nagy, Buzle, Cristescu, Kotrc şi Dobra, aceştia au revenit în lotul echipei şi chiar au fost trecuţi pe raport, însă revenirea nu a fost de bun augur.
CS Minaur s-a prezentat mai mult decât modest în disputa de sâmbătă şi a cedat la o diferenţă care nu necesită prea multe comentarii. Cert e că băimărenii se tot îndepărtează de primele poziţii, în condiţiile în care s-au adus jucători cu nume, dar se pare că echipa încă nu are omogenitatea necesară.
În prima parte Minaur a jucat de la egal la egal cu adversarul, însă doar primele 25 de minute. Dunărea a condus cu 4-2 (7), după care băimărenii au egalat şi chiar au condus o bună parte a reprizei, până la scorul de 10-11 (22). Finalul aparţine călărăşenilor, care marchează de patru ori consecutiv, 14-11 (29), şi deţin un avans de două lungimi la finalul primelor 30 de minute, 14-12. În partea a doua băieţii lui Petrea nu au mai contat absolut deloc, Dunărea Călăraşi a ajuns să contabilizeze o diferenţă inclusiv de 11 goluri, 28-17 (48), iar la final să-şi apropie victoria cu un avans de nouă lungimi, 32-23.
Minaur a venit acasă după acest meci, dar va adăuga trei puncte din confruntarea cu CSM Focşani, partida din cadrul etapei 9 fiind decisă la „masa verde”.
• Arbitri: Emilian Stanciu și Dorel Gurbina (Reșița). Observator FRH: Vasile Pavel (Bu­zău). • Aruncări de la 7 m: 3-5 (transformare: 2-5; a ratat Broască). Minute de eliminare: 6-8. • AHC Dunărea Călăraşi: Vlad Rusu (un gol), Artsem Padasinau, Eugen Crăciunescu – Amin Yousefinezhad 6, Gabriel Bujor 5, Ionuț Broască 5 (1 din 7 m), Florin Dospinescu 4 (1 din 7 m), Dragoș Soare 4, Andrei Drăgan 3, Gabriel Dumitru 2, Dragoș Hanțaru 2, Mihai Bujor, Daniel Panait, Bogdan Păunescu, Cătălin Costea, Aleksey Karibov. Antrenori: Gabriel Armanu și Eremia Pîrîianu. • CS Minaur Baia Mare: Ionuț Ciobanu, Barna Buzogany – Daniel Bera 5, Alexandru Csepreghi 5 (toate din 7 m), Călin Căbuț 4, Andrei Buzle 3, Georgel Haiduc 2, Tomas Cip 1, Edmilson Andrade Araujo 1, Mihai Dobra 1, Albert Cristescu 1, Robert Nagy, Ionuț Ramba, Nikola Skrobic, Milan Kotrc, Mihai Bușecan. Antrenori: Adrian Petrea, Alexandru Sabou.

Rezultatele etapei 8: CSM Bacău – CSU Suceava 30-32; AHC Dobrogea Sud Constanța – SCM Politehnica Timișoara 23-25; CS HC Buzău 2021 – AHC Potaissa Turda 30-34; CSM București – CSA Steaua București 29-27; AHC Dunărea Călărași – CS Minaur Baia Mare 32-23; CSM Reșița – CSM Făgăraș 27-28; Magnum Botoșani – Dinamo Bucureşti 0-10; CSM Focșani – CSM Vaslui 0-10.