Dezvoltarea turismului • Prioritatea comunei Remetea Chioarului

0
77

Comuna Remetea Chioarului are un potențial turistic enorm, însă el este puțin fructificat în prezent. Administrația locală cunoaște acest aspect și se gândește serios să dezvolte acest potențial în anii următori.

„Zona Chioarului are un potențial turistic foarte mare, neexploatat încă la adevărata lui valoare. Pentru a pune comuna noastră pe harta turistică a României și a Europei vin cu câteva idei și planuri de acțiune pe viitor: trasee de Trail sau Downhill (traseele pentru bicicletă fiind foarte căutate de către turiști) prin pădurile Comunei Remetea Chioarului (în cazul acestor două sporturi nu se distruge pădurea); loc special de campare pentru turiștii care vin cu cortul sau cu rulota să viziteze Țara Chioarului; o platformă de promovare a activităților tradiționale din zonă, unde un turist poate să participe la o activitate din acea perioadă: mulsul oilor, culesul porumbului, punerea de conserve pe iarnă, culesul merelor, storsul strugurilor, mersul la horincie etc. De asemenea, avem o zonă frumoasă care merită să fie pusă în evidență: Cheile Lăpușului. Vreau să facem poteci pentru plimbări, iar turiștii să poată admira zona în toată splendoarea ei. Mai mult, proiectul «Cazează un turist» este o platformă prin care localnicii care vor pot să cazeze turiști dornici să participe la activitățile zilnice și să vadă cum e viața la țară. Apoi avem Cetatea Chioarului care este unul dintre proiectele principale pe care vreau să le finalizez în următorul mandat. Doresc să începem lucrările la reabilitarea acestei cetăți. Un loc care va fi vizitat atât pentru Cetate, dar și pentru satul medieval care va fi construit în jurul cetății. Activarea punctului InfoTurism și pe mediul online prin promovarea paginii de turism Remetea Chioarului pe toate rețelele social-media, este o altă prioritate. Și bineînțeles, să invităm în comuna noastră vloggeri sau bloggeri, care sunt axați pe turism, să ne putem promova mai departe de zona noastră. Nu în ultimul rând, realizarea brandului Remetea Chioarului printr-o platformă mai complexă unde să includem fiecare parte din această comună frumoasă, realizarea logo-ului și site-ului de promovare fiind punctul cheie de plecare în promovarea zonei noastre, precum și participarea la târgurile de turism din țară, și de ce nu, și din străinătate”, a spus Călin Ovidiu Petrică, primarul ales al comunei Remetea Chioarului.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.