Spectacol total în derby!

0
105

SCM Zalău – CS Minaur Baia Mare 3-3 (0-1)
Spectacol total în derby-ul SCM Zalău – CS Minaur Baia Mare disputat miercuri după-amiază sub Meseş, într-un meci restant contând pentru etapa 5 din seria 10 a ligii a treia. Lupta pentru prima poziţie s-a încheiat nedecisă, 3-3 (0-1), partidă în care băimărenii au condus cu 0-2, iar sălăjenii au revenit şi au condus cu 3-2, ca în final formaţia galben-albastră să aibă ultimul cuvânt, cu un gol marcat în minutul 84. Una peste alta, putem spune că cele două adversare s-au ridicat la nivelul unui derby, în care combatantele au jucat deschis, cu un plus pentru formaţia antrenată de Dorin Toma, care a beneficiat de ocazii mult mai clare.
CS Minaur a arătat încă din start că are intenţii ofensive în acest duel, băimărenii având câteva situaţii extrem de periculoase. Iar una dintre ele se va concretiza în gol în minutul 10, în urma unei acţiuni rapide, finalizată de Nistor: 0-1. Parnău putea să majoreze diferenţa peste numai trei minute, irosind o ocazie monumentală din câţiva metri. Gazdele nu prea au contat în atac, singura fază notabilă petrecându-se în minutul 37, lovitura de cap expediată de Jalbă trecând de puţin pe lângă. Băimărenii îşi vor dubla, totuşi avantajul în minutul 47, Serediuc fiind faultat în suprafaţa adversă, iar penalty-ul este executat de Vasile Pop fără emoţii: 0-2. Sălăjenii vor începe să spere la o revenire în minutul 52, când Petra va relua din apropiere şutul trimis în prealabil în bară de Jalbă: 1-2. Oaspeţii acuză şocul şi în minutul 64 se vor vedea egalaţi, Culda reluând în poartă după o bâlbâială a fundaşilor băimăreni: 2-2. Zălăuanii chiar vor prelua conducerea în minutul 75, Culda aducându-şi echipa în avantaj în urma unei noi gafe în defensiva noastră: 3-2. Minaur va pleca totuşi cu un punct de pe municipalul zălăuan, în minutul 84 Tînc aducând egalarea cu o lovitură de cap din 8 m, fundaşul central fiind servit excelent de Ofrim: 3-3.
• SCM Zalău: Miron (46, A. Pop) – Fl. Pop, Dulap, Mutu, Forna (88, Cohan), Jula (46, Sebas­tian Culda), Stanciu (cpt.), Jalbă, Duma, Istrate, Petra (81, Kis). Rezerve: Denis Cubaş, Dănuţ Cozma şi Logon Romaric. Antrenori: Marius Paşca şi Alexandru Pop. • CS Minaur Baia Mare: Fila – Duruş, Tînc, Lupu (cpt.), Szekely, V. Pop, Donca, Parnău (71, Berindea), Minteuan (90+2, Stanciu), Nistor, Sebastian Serediuc (82, Ofrim). Rezerve: Juhasz – Giurgiu, Măhălean, Zete. Antrenori: Dorin Toma, Vlad Ungureanu şi Vasile Şleam.