Egal după opt luni

0
72

CS Minaur Baia Mare – Rapid Bucureşti 26-26 (15-14)

Început greu de campionat pentru secția feminină de handbal a CS Minaur, care a obținut doar o remiză din confruntarea cu Rapid București, 26-26 (15-14), egal survenit în ultimele secunde ale jocului.
Remiza este una echitabilă și punctul acontat de echipa noastră foarte bun, în condițiile în care echipa noastră nu s-a putut baza pe aportul a 10 jucătoare, plus cei doi antrenori, Costică Buceschi și Magda Kovacs. Care au lipsit din cauza infectării cu virusul Sars-Cov-2 sau a problemelor medicale. Nici Rapidul nu mai este echipa modestă din stagiunea trecută, trupa din Giulești efectuând câteva transferuri grele, printre care și Eliza Buceschi.
Minaur nu a avut un tonus bun comparativ cu adversarul de joi seara, asta și din cauza lipsei jocurilor oficiale de aproximativ 8 luni, iar de aici a rezultat o partidă echilibrată, niciuna dintre echipe nereușind să se desprindă decisiv pe parcursul primei reprize. Au făcut-o, totuși, băimărencele în partea secundă, când s-au desprins la trei lungimi, 20-17, însă insuficient pentru a scăpa în câștigătoare. Rapid a condus la limită pe final de joc, 26-25, dar cea mai bună jucătoare a băimărencelor și, probabil, cel mai bun transfer al Minaurului, Linn Blohm, a egalat în ultimele secunde ale partidei, 26-26.
• Arbitri: Liviu Gheorghiu / Sebastian Hagiu (Vaslui). Observator FRH: Vasile Pavel (Buzău). • Aruncări de la 7 m: 6-7 (transformate: 4-5; au ratat: Laslo, Lavko, respectiv Bazon, Buceschi). Minute de eliminare: 10-8 (în min. 49, Polocoșer a primit cartonaș roșu pentru trei eliminări). • CS Minaur Baia Mare: Idehn (11 intervenții, a apărat un 7 m), Enache – Blohm 9, Lavko 6 (4 din 7 m), Tănasie 3, Fujita 3, Kovacevic 2, Kerekes 1, Cioca 1, Laslo 1, Polocoșer, Tecar. Antrenor: Claudia Cetățeanu. • Rapid Bucureşti: Foggea (5 intervenții), Dobre (2 intervenții, a apărat un 7 m) – Buceschi 7 (4 din 7 m), L. Popa 6, Boljevic 3, Constantinescu 3, Badea 2, Chiricuță 2, Todor 2, Bazon 1, Kassoma, Văcariu, M. Ilie, C. Lazăr, Craiu, Trifan. Antrenor: Carmen Amariei.

Rezultatele etapei 2: CSU Cluj-Napoca – Dacia Mioveni 25-32; SCM Râmnicu Vâlcea – CSM Slatina 28-25; Măgura Cisnădie – SCM Gloria Buzău 20-25; HC Dunărea Brăila – CSM Galați 22-17; CSM București – Activ Prahova Ploiești 34-22; Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – HC Zalău 24-19; CS Minaur Baia Mare – Rapid București 26-26; SCM Craiova – Crișul Chișineu-Criș 30-19.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.