Minaur a dat patru, Șomcuta a luat patru!

0
101

Ultima etapă a turului Ligii 3 (seria 10) s-a desfășurat sâmbătă după-amiază, etapă în care CS Minaur Baia Mare a primit vizita rivalei CSM Satu Mare, iar Progresul Șomcuta Mare s-a deplasat la SCM Zalău. Dacă gruparea de sub „Dealul Florilor” a marcat de patru ori, în schimb șomcutenii au încasat patru goluri.
Meci facil pentru CS Minaur Baia Mare în disputa cu CSM Satu Mare, încheiată cu victoria formației antrenate de Dorin Toma, scor 4-0 (3-0). Ecuația celor trei puncte a fost rezolvată încă după primele 45 de minute, în fața unui adversar care nu s-a regăsit după cele două săptămâni de stat în carantinare. Băimărenii au speculat din plin acest avantaj și după primul sfert de oră dețineau avantaj dublu. În minutul 5, Duruș centrează perfect și atacantul Serediuc reia din 8 m cu capul, din plonjon, la colțul scurt: 1-0. Golul meciului se va consemna în minutul 15, Mircea Donca trimițând un șut exact de la mijlocul terenului peste portarul Oșan, ieșit dintre buturi: 2-0. Serediuc va realiza dubla în minutul 27 cu un șut de la 10 m pe sub portar, după o incursiune individuală semnată de tânărul Andrei Ofrim: 3-0. În prima parte băimărenii au mai beneficiat de o bară, în minutul 31, ce i-a aparținut lui Vasile Pop. Repriza secundă s-a derulat în aceeași notă de dominare, dar numai cu un gol în poarta adversă. Marcat de Andrei Zete în minutul 57, după o pasă excelentă primită de la Iuliu Hațiegan: 4-0.

• CS Minaur Baia Mare: Fila – Duruș, Prunescu, Tînc, Lupu, Berindea (64, Giurgiu), Donca (64, Parnău), Ofrim, B. Minteuan (46, Măhălean), V. Pop (53, Zete), Serediuc (53, Hațiegan). Antrenori: Dorin Toma, Paul Ungureanu și Vasile Șleam.

Progresul Șomcuta Mare nu a avut nicio șansă pe terenul liderului SCM Zalău, care a învins cu scorul de 4-0 (4-0). De altfel, totul s-a decis în primele 45 de minute, când gazdele au marcat toate golurile. Alin Mutu, Florin Istrate, Raul Stanciu și Mihai Petra au fost jucătorii care au adus cele trei puncte sălăjenilor. • Progresul Șomcuta Mare: Lovasz (37, Roșiianu) – Illeș, B. Lazăr, Lang, A. Tutuța (30, Revesz), Pohl, Răduneață, S. David, Nemeș (46, Gherghel), Negreanu, Petran. Antrenori: Cristian Bogdan și Vlad Pop.

Rezultatele etapei 9, ultima a turului: Someșul Dej – CSC Sânmartin 4-2; SCM Zalău – Progresul Șomcuta Mare 4-0; CS Minaur Baia Mare – CSM Satu Mare 4-0; ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistrița – Sportul Șimleu Silvaniei (17 noiembrie, ora 14.00); Luceafărul Oradea – CAO 1910 Oradea (18 noiembrie, ora 14.00).

Prima etapă a returului (sâmbătă, 14 noiembrie, ora 14.00): CSC Sânmartin – Sportul Șimleu Silvaniei; ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistrița – CSM Satu Mare; CS Minaur Baia Mare – Progresul Șomcuta Mare; SCM Zalău – CAO 1910 Oradea; Luceafărul Oradea – Someșul Dej.