Gheorghe Bledea – cel mai bun sportiv al judeţului în viziunea DSJT Maramureş

0
85

La fel ca în toată țara, activitatea sportivă din județul Maramureș a fost influențată direct de evoluția pandemiei de Covid-19 pe teritoriul României în situația în care cluburile sportive au întâmpinat greutăți în a-și desfășura activitatea de pregătire și participare în competiție în conformitate cu condițiile speciale impuse prin ordinele comune ale Ministerului Tineretului și Sportului și cele ale Ministerului Sănătății.
În acest context, un avantaj l-au avut disciplinele sportive la care sportivii au putut să se pregătească individual și să participe la probe care respectau condițiile de distanțare socială. La jocurile de echipă la nivel de seniori, participarea în competiții și pregătirea s-au putut realiza respectând condițiile speciale impuse, dar la nivel de juniori federațiile de specialitate nu au permis începerea competițiilor regulate programate.
Toate acestea s-au reflectat negativ asupra numărului de competiții la nivel național și internațional și indirect asupra numărului de rezultate notabile obținute de către sportivii din județul Maramureș în competițiile oficiale.
Cu toate acestea, sportivii, antrenorii și structurile sportive au făcut eforturi pentru a se putea prezenta la competiții, ceea ce a făcut posibilă alcătuirea și în acest an al unui top al celor mai valoroși sportivi și echipe din județul Maramureș în funcție de rezultatele obținute.
În acest an calendaristic, Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Maramureș s-a aliniat trendului urmat de Ministerul Tineretului și Sportului și de celelalte direcții județene din țară și a alcătuit 4 clasamente pentru sportive/echipe împărțind rezultatele obținute în categoriile sporturi olimpice și neolimpice.
La baza alcătuirii clasamentului a stat grila de punctaj alcătuită de Ministerul Tineretului și Sportului din România și a avut ca rezultat următoarele:

Top Sport 2020

Sporturi Olimpice
1. Gheorghe Florinel Bledea – atletism, LPS Baia Mare (antrenor, Dana Dragoş);
2. Adnana Matyus – atletism, CSM Baia Mare (antrenor, Terezia Pop);
3. Andrei Poci – atletism, LPS Baia Mare (an­trenor, Ion Tăbăcioiu);
4. Ionuţ Dancoş – tir, CSM Baia Mare (antrenor, Emil Marinescu).
Sporturi Neolimpice
1. Geanina Suciu – fitness, CSM Baia Mare (antrenori, Maria şi Iosif Szabo);
2. Alexandra Roman – orientare, CS Ştiinţa-Electro Sistem Baia Mare (antrenori, Istvan Sebestyen şi Lucia Pop);
3. Cătălin Vădean – orientare, CS Ştiinţa-Electro Sistem Baia Mare (antrenori, Istvan Sebestyen şi Lucia Pop);
4. Rebeca Gîţ – fitness, CS Gold Star Baia Mare (antrenor, Monica Mureşan);
5. Alexandra Giurgiu – fitness, CS Gold Star Baia Mare (antrenor, Monica Mureşan).
Clasament echipe
1. CSM Ştiinţa Baia Mare – rugby (antrenor, Eugen Apjok);
2. CS Minaur Baia Mare – handbal feminin (antrenor, Costică Buceschi);
3. CS Minaur Baia Mare – handbal masculin (antrenor, Stephane Plantin);
4. Ştiinţa Explorări Baia Mare – volei (antrenor, Marius Botea);
5. ACS Fotbal Feminin Baia Mare – fotbal feminin (antrenor, Liviu Ivasuc).
Premii speciale
1. Clubul de Şah al Municipiului Baia Mare – şah (antrenor, Ioan Dorel Pop);
2. Jeniffer Nagy Remeţean – schi Alpin, CSŞ Baia Sprie (antrenor, Sebastian Selejan);
3. Remus Catricicău – freestyle kickboxing, ACS Dragonul Baia Mare (antrenor, Dan Goron);
4. Florina Cosma – kickbox, ACS Kick Box Baia Mare (antrenor, Oliver Polgar);
5. Alina Szabo – Sportul pentru Toţi, ACS Colibri (antrenor, Florentina Ianoş).

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.