Săcălășeniul intenționează să se încălzească prin piroliză anul acesta!

0
182

Chiar dacă anul trecut nu a permis autorităților locale să demareze o parte din proiectele depuse spre finanțare, pe diverse programe guvernamentale, administrația locală din Săcălășeni speră ca 2022 să fie mai bun și să vină cu mai mulți bani.
Printre obiectivele principale pe care primăria intenționează să le materializeze în acest an se numără proiectul de obţinere a energiei prin piroliză, dar și modernizarea ulițelor din sate, care au mai rămas neasfaltate: ”Dacă anul 2021 a fost unul nu chiar bogat în realizări pentru comunitatea noastră, din cauza pandemiei, în primul rând, în 2022, pentru noi cele mai importante obiective din punct de vedere al materializării lor ar fi proiectul cu piroliza, care înseamnă mult pentru comuna noastră, dar și asfaltarea străzilor ce ne-au mai rămas”, a spus Emilian Pop, primarul din Săcă­lășeni. Primul proiect este practic unul de termoficare a localităţii pentru toate instituţiile publice, respectiv şcoli, baze sportive, cămine etc, utilizând energia verde. Concret, este vorba despre piroliza materiei organice, adică a deşeurilor industriale. Investiţia pre­supune o instalaţie specială, destul de costisitoare, care transformă materia organică în energie – combustibil, lichid sau gazos. Valoarea totală a proiectului este de milioane bune de euro, bani pe care administrația locală îi va atrage din fonduri europene nerambursabile. Piroliza este un proces de descompunere chimică cu ajutorul căldurii. Ce se va întâmpla concret în acest proces este descompunerea termică a deșeurilor organice (biomasă, ca materie primă). Astfel, se va realiza și o ecologizare a mediului.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.