S-au răzbunat!

0
70

HC Dunărea Brăila – CS Minaur Baia Mare 30-33 (11-15)
Victorie însemnată pentru CS Minaur Baia Mare în cadrul rundei 15 din Liga Florilor pe terenul unei contracandidate în lupta pentru un loc de cupă europeană, HC Dunărea Brăila, scor 30-33 (11-15). Vicecampioana a făcut o partidă solidă, iar la final s-a ales cu trei puncte meritate și cu răzbunarea eșecului din tur, care o duce momentan pe locul 6 (24 puncte).
Debutul de meci a decurs, ca de obicei, sub o notă de echilibru, menținut până la scorul de 9-9 (19). De aici încolo, oaspetele au pus stăpânire definitiv pe joc și la pauză dețineau un avans de patru goluri, 11-15. La reluare, lucrurile au devenit și mai facile pentru băimărence, care s-au distanțat și mai clar în urma unei evoluții aproape impecabile – 12-18 (33), 15-23 (41), fără a mai trăi cu sentimentul unei reveniri din partea adversarului. Chiar dacă Dunărea a redus simțitor din diferență până la final, CS Minaur a câștigat un meci pe care l-a avut tot timpul la discreție, la o distanță de trei lungimi, 30-33, și confirmă perioada minunată cu a treia victorie la rând.
• Sala Polivalentă “Dunărea” din Brăila. Spectatori, aproximativ 600. • Arbitri: Marian Drăghici / Victor Ionuț Drăghici (Focșani). Observator FRH: Anamaria Stoia (București). • Aruncări de la 7 m: 9-8 (transformate: 8-5; au ratat: Araujo, respectiv Cioca, Lavko și Laslo). Minute de eliminare: 6-12.
• HC Dunărea Brăila: Șerban (10 intervenții), Pessoa (a apărat un 7 m), Caraman – Kurtovic 8 (5 din 7 m), Tamires 6, Rodrigues 5, Quintino 5, Araujo 5 (3 din 7 m), Epureanu 1, Safta, Mihai, Coteț, Jacobsen, Sazdovska, Sandu. Antrenor: Morten Soubak.
• CS Minaur Baia Mare: Pandzic (4 intervenții), Enache (11 intervenții) – Fujita 10, Laslo 7 (3 din 7 m), Lavko 4, Petruș 4, Cioca 3, Severin 3 (2 din 7 m), Tănasie 2, Polocoșer, de Souza, Zych, Țîrle, Kerekes, David. Antrenori Raul Fotonea și Daniel Apostu.