Minaur a câștigat la Lotus, Progresul a cedat la Someșul Dej

0
184

Doar jumătate din punctele puse în joc au câștigat echipele maramureșene în primul joc oficial din 2022, în cadrul etapei 16 a Ligii 3, Seria 10. CS Minaur Baia Mare a învins pe terenul celor de la Lotus Băile Felix, iar Progresul Șomcuta Mare a cedat la Someșul Dej.
Băimărenii s-au im­pus la gruparea de pe locul 4 cu scorul de 2-4 (0-2), după un meci la discreția galben-albaștrilor, care au marcat de două ori până la pauză. Prin noua achiziție Gondiu (8) și Răzvan Lazăr (44). Chinde a dus scorul la unul de neprezentare imediat după pauză (51), după care gazdele au redus din diferență în minutul 58, autor Blăgea. Chinde a realizat dubla și diferența de trei lungimi în minutul 63, iar Meșter a marcat în minutele de prelungire pentru 2-4. • CS Minaur Baia Mare: Băilă – Potcoavă, Lazăr, Mondragon (70, Oiță), D. Simion, Gnebe, Matei, Văsălie (65, Ciocan), Chinde (75, Petran), P. Petre, Gondiu (75, Stanciu).
Progresul Șomcuta Mare a pierdut la scor de neprezentare confruntarea cu Someșul Dej, grupare calificată deja în Play-Off. Gazdele au rezolvat ecuația punctelor puse în joc încă din prima a parte a meciului disputat pe sinteticul de la Iclod, golurile lui Visic (30) și Ciurcui (41) aducând liniștea necesară în tabăra echipei gazdă. Batchabi (54 – penalty) a mai modificat tabela încă o dată după pauză, fază la care oaspeții au rămas în inferioritate, portarul Brumar încasând al doilea cartonaș galben. • Progresul Șomcuta Mare: Brumar – Negreanu, Pașca (39, Lihet), Szecui, Revesz, Urs, Raicu (53, Miholca), Parnău, Gherasim, Piroska, Lasconi (71, Bîrle).
Rezultatele etapei 16: CFR Cluj-Napoca II – SCM Zalău 2-1; CSM Satu Mare – Luceafărul Oradea 3-0; Someșul Dej – Progresul Șomcuta Mare 3-0; CA Oradea – Sportul Șimleu Silvaniei 5-0; Lotus Băile Felix – CS Minaur Baia Mare 2-4.

Etapa viitoare (sâmbătă, 19 martie, ora 15.00): Lotus Băile Felix – CSM Satu Mare; CS Minaur Baia Mare – CA Oradea; Sportul Șimleu Silvaniei – CFR Cluj-Napoca II; SCM Zalău – Someșul Dej; Progresul Șomcuta Mare – Luceafărul Oradea.