Podiumul este tot mai aproape • CS Minaur Baia Mare – CSM București 35-28 (18-17)

0
62

A noua victorie consecutivă pentru CS Minaur în Liga Zimbrilor s-a produs sâmbătă dimineață, în Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, când băimărenii au dispus de CSM București cu scorul de 35-28 (18-17), meci ce a contat pentru runda 23. Confruntarea a adus însă și o veste neplăcută pentru echipa noastră, și anume accidentarea lui Daniel Bera, suspect de o ruptură musculară, situație în care sezonul pentru extrema stânga ar fi compromis.
După o primă parte derulată sub semnul echilibrului și cu o echipă gazdă care nu și-a găsit cadența așa cum și-ar fi dorit, în partea a doua, băieții lui Alexandru Sabou nu au dat nicio șansă adversarului și s-au îndreptat spre alte trei puncte. Oaspeții s-au aflat la conducere destule perioade în prima parte, iar ultima oară, în minutul 25 – 14-16. În cele cinci minute, gazdele au revenit și au intrat la odihnă cu avantaj fragil, 18-17. Echilibrul a persistat și în primele zece minute din mitanul secund, după care Minaur s-a distanțat clar și decisiv. Șapte goluri a fost în final diferența dintre combatante, 35-25, trei puncte care-i mențin pe băimăreni cu șanse considerabile la o poziție pe podium.

• Sala Sporturilor “Lascăr Pană”. Spectatori, aproximativ 800. • Arbitri: Ionuț Barbu / Gabriel Badiu (Cluj-Napoca). Observator FRH: Ion Aldica (Bistrița-Năsăud). • Aruncări de la 7m: 2-1 (toate transformate). Minute de eliminare: 8-12.
CS Minaur Baia Mare: Buzogany (3 intervenții), Terekhov (6 intervenții), R. Pop (3 intervenții) – Căbuț 8 (1 din 7 m), Vujic 7, Vujovic 6 (1 din 7 m), Mollino da Silva 4, Kotrc 4, Nagy 2, Cip 2, Massuca Teca 1, Bera 1, Buguleț, Bușecan, O. Ardelean, E. Pop. Antrenor: Alexandru Sabou
CSM București: Bucătaru (5 intervenții), Merlă, Baciu (3 intervenții) – Tărîță 6 (1 din 7m), Botea 4, Rotaru 3, Asoltanei 3, Ungureanu 3, Onyejekwe 3, Teixeira 2, Mitu 2, Aslanian 1, D. Voica 1, Capotă, Turcu, Duță. Antrenor: Eliodor Voica.